DOLAR
19,0444
EURO
20,7271
ALTIN
1.211,32
BIST
5.016,95
,

Hangi Altın Satarken Zarar Ettirmez?

Hangi Altın Satarken Zarar Ettirmez?
23.06.2022 13:42
0
A+
A-

Hangi Altın Satarken Zarar Ettirmez?

Hangi Altın Satarken Zarar Ettirmez? Piyasanın ve borsanın son zamanlarda çok hareket halinde olması nedeniyle insanlar kar elde etme peşinde. Elinde bulunan altını satmak ya da altın alarak ilerde kar elde etmek gibi hedefler söz konusu. Bu açıdan hangi altının daha karlı olduğunu bilmek gerekir. Hangi altın satarken zarar ettirmez? Sorusu piyasanın özeti desek yeridir. İnsanlar zarar etmeden altın satmak hatta kar etmek amacıyla satış yapmak istemektedir.

Altın son 3 yılda %110 kazandırmıştır. Gramı 334 liraya rekor kıran altın daha çok ilgi görmeye başlamıştır. Karın artmasıyla insanlar daha çok altın almaya ve satmaya başlamıştır. Ocak 2019’da 40.8 milyar lira olan altın hesapları %107 artışla Ocak 2020’de 84.7 milyara ulaşmıştır. Üretim artışı da %10 artmıştır.

Al – Sat Farkına Nasıl Dikkat Edilir?

Halkın genel alışkanlığı çeyrek alma yönündedir. Bilezik ve kolye alarak da kar elde etmeyi düşünenler vardır. Bu şekilde altın alımında al – sat farkına nasıl dikkat edilir? 24 ayar gram altının al – sat farkı hem kuyumcularda hem de bankalarda daha azdır. Hatta 1 liraya kadar bile düşmektedir. Gram altın alırken kapalı paket tercih edilmelidir. Çeyrekte ise makas açılmaktadır. Talep artıp çeyrek azaldığı zaman da fark iyice artmaktadır. Çeyrekte al – sat farkı her yerde farklı seyrettiği belirtilmektedir. Bu yüzden en karlı olan dönem ve uygun yer tercih edilmelidir.

Bilezik ve Kolyede Zarar Edilir Mi?

Hangi Altın Satarken Zarar Ettirmez? Bilezik ve kolye gibi işçilik gerektiren altınların, al – sat farklı oldukça yüksektir. Bu tip takılar almayı düşünen kişiler daha az zarara uğramak adına 22 ayar tercih etmelidir. Fiyatın sabit kaldığı düşünülürse 22 ayar bilezik satılırken %5 kaybettirmekte, 14 ve 18 ayar bilezikte ise kayıp %30 – 40’lara kadar çıkmaktadır. Gram ve çeyrekte işçilik olmadığı için maliyet yoktur. Bu yüzden altın ve bileziğe göre al – sat farkı daha azdır. Bu da bizlere bilezik ve kolyede zarar edilir mi? sorusunun cevabı niteliğindedir.

İnternetten Altın Almak İçin Mesai Saatleri Önemli Midir?

Hangi Altın Satarken Zarar Ettirmez? Mobil ya da internet bankacılığı bilindiği üzere 7/24 işlem yapmaya elverişlidir. Ama altın alırken özellikle de mesai saatlerine dikkat etmeniz gerekmektedir. Merak edilen bir soru olarak internetten altın almak için mesai saatleri önemli midir? Elbette ki önemlidir. Ve bu saatlere dikkat edilerek bilinçli şekilde alım satım yapılmalıdır. Çünkü gün içinde fark çok azken mesai saatleri dışında fark çok fazla artış göstermektedir.

Bu durumda altın kazanıp kar elde edeceğini düşünen kişiler için tam bir hayal kırıklığı olmaktadır. Acil durumlar dışında mesai saatlerinden sonra kesinlikle internetten altın alım veya satım yapmamanız önerilmektedir. Normal şartlarda birçok ürün internette daha makul fiyatta olurken bu durum altın için hiçte düşünüldüğü gibi olmayabilmekte.

Altın İçin Eski – Yeni Tarih Önemli Midir?

Yeni ve eski çeyrek altında ya da diğer tüm altın için eski yeni tarih önemli midir? Çeyrek altınlarda tarih fark etmeksizin bozdurma fiyatı her zaman aynıdır. Yani iki altında kuyumcu tarafından aynı fiyatla alınmaktadır. Çünkü tarihin değişmesiyle gramın ağırlığı değişmeyecektir. Ancak kuyumcular bazen darphaneden yeni altın almak yerine müşteriden yeni altın gelecekse normal fiyatın biraz üzerine çıkabilmektedir.

Tüm bunlar sonucunda hangi altın satarken zarar ettirmez? Konusunda detaylı bilgi sahibi olmadan altınınızı bozdurmanız doğru olmayacaktır. Belirtilenler dahilinde hareket etmeniz kar elde etmeniz için daha mantıklı bir hamle demektir.