enflasyonemeklilikötvdöviz
DOLAR
13,6736
EURO
15,5065
ALTIN
776,24
BIST
1.880
Güncel Konular
Senet Karşılığı Kredi Kredi işlemlerini kolaylaştırmak ve çek/senet karşılığı kredi almak isteyenler için bankalar tarafından hızlı ve güvenilir hizmet sunuluyor. Kredi ihtiyacını karşılamak ve nakit para bulmak isteyenler öncelikle nasıl kredi çekecekleri konusunda araştırma yapmaktadır. Herhangi bir şekilde bankalardan kredi alamayan ve acil nakit ihtiyacını karşılayamayan tüketiciler, senet karşılığında kredi...
20.11.2021
Zoom’a nasıl yatırım yapılır? Zoom hisse; Son bir buçuk yılda ne yaptın? Pandemi nedeniyle hepimiz evde daha fazla zaman geçirdik ve hem sevdiklerimizle hem de iş arkadaşlarımızla iletişim kurmanın yeni yollarını bulmak zorunda kaldık. Ve birçoğumuz için Zoom ile tanıştık. Bu video konferans yazılımı pek çok kişinin hayatına girmiş ve günlük hayatımızda o...
12.11.2021
Evrensel rekabetin tarafları Evrensel rekabet ortamında söz konusu taraf sayısı, tüketici ve rekabet içerisindeki firmalar olmak üzere iki diyebiliriz. Taraflar arasındaki ikili ilişkiler; sadece karşılıklı çıkarlar olmaktan ziyade, bir iş planlaması olarak yerini almaktadır. Neden bir iş planlaması olarak değerlendirildiğine değinecek olursak şu şekilde açıklayabiliriz; Arz–talep dengesi gereğince mevcut talebi...
09.11.2021
Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yapmanız için 12 neden Türkiye’de Bitcoin ve kripto para birimleri giderek daha popüler hale gelse de birçok insan bunlara yatırım yapmak için bir nedenleri olup olmadığından emin değil. Bu yazıda, Bitcoin ve / veya diğer kripto para birimlerine yatırım yapmayı neden geciktirmemeniz gerektiğine dair...
09.11.2021

Banka Kredi Sicili Nasıl Temizlenebilir

Banka Kredi Sicili Nasıl Temizlenebilir
12.10.2021
0
A+
A-

Banka Kredi Sicili Nasıl Temizlenebilir

Ödemesi yapılmamış veya ödemesi gecikmiş kredi kartı borçları gelecekte yapılacak işlemlerde kişilerin karşısına çıkmaktadır. Peki banka kredi sicili nasıl temizlenebilir?

Banka kredi sicili nasıl temizlenebilir sorusunu özellikle kredi kartı kullanan kişiler merak etmektedir. Kredi sicili, kişilerin kredi başvurusu ve kredi borcunun geçmişini içeren ve silinmesinin mümkün olmadığı veri tabanı olarak tanımlanabilir.

Kredi sicili, kredi notu ile karıştırılmamalıdır. Kredi sicili Merkez Bankası ve kredi kayıt bürosu bünyesinde bulunan sicildir. Kredi notu ise kredi çekmek isteyen kişilerin ödeme düzenine dikkate almaktadır. Fakat bankadan bankaya göre dikkate alınması farklılık göstermektedir. Yani bazı bankalar daha fazla önem gösterirken bazı bankalar için bu durum daha az önemlidir. Hatta öyle ki tamamen kefilsiz ve gelir belgesiz kredi veren bankalar bile bulunmaktadır.

Kredi notunun yükselmesi için kredi borcunu düzenli bir şekilde ödemek gerekmektedir. Ödemelerde gecikme veya ödenmeme durumu olduğu zaman ise kredi notu düşüş gösterir. Bu yüzden aksatmadan ödenmesine özen gösterilmelidir.

Kredi Sicili Nasıl Silinir

Kredi sicili nasıl silinir sorusunun cevabını arayan kişilerin öncelikle bir durumda silinmeyeceğini bilmesi ve dikkat etmesi gerekmektedir. Bu durum ise 90 gün boyunca ödenmeyen ve yasal takip sürecine girilip, kara listeye alınmasıdır.

Kredi kayıt bürosunun tutmuş olduğu sicilde kara listeye alınan kişilere 5 sene boyunca kredi çekme imkânı ve kredi kartı verilmez. Bu yüzden kara listeye girmemeye özen gösterilmelidir. 5 sene sona erdikten sonra, istenilen miktarda kredi çekmek için ödemelerin düzenli olması gerekmektedir. Böylece kredi notu yükselecektir. Fakat unutulmaması gerekir ki sicil tamamen silinmez. Bankalar tarafından görüntülenebilir. Fakat mahrum bırakılma süresi sona erer.

Çok fazla kredi başvurusu yapmak da kredi sicili için olumsuz bir durumdur. Çekilen her kredi sicili raporu başka bankalar tarafından görüntülenebilir. Bu da bankalar üzerinde olumsuz etki bırakacağı için kredi onaylanması zora girebilir.

Kişiler kredi sicilinin bozulmaması için bulunan borçlarından kurtulup, sicilini temiz tutabilir. Bunun için ise bankaların sunmuş olduğu kredi borcu transferi veya borç yapılandırmaya gidebilir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.