DOLAR
19,0399
EURO
20,5704
ALTIN
1.189,43
BIST
4.968,01
,

B Tipi Likit Fon Getirisi Ne Kadar?

B Tipi Likit Fon Getirisi Ne Kadar?
26.06.2022 17:16
0
A+
A-

B Tipi Likit Fon Getirisi Ne Kadar?

B Tipi Likit Fon Getirisi Ne Kadar? B tipi likit fon getirisi riski çok düşük olduğu için getirisi de azdır. Genellikle vadesine 180 günden az bir süre kalmış temeli faiz getirisi olan fonlar olarak bahsedilmektedir. B tipi fonların asıl amacı yatırımcıları enflasyona karşı korumaktadır. Fon alım satım işlemleri internet bankacılığı üzerinden kolaylıkla gerçekleşmektedir. Mevcut banka hesabı ya da yeni açılacak olan hesap üzerinden fon alım işlemini gerçekleştirmek mümkündür. B tipi likit fon getirisi çeşitlere ayrılmaktadır.

B Tipi Yatırım Fonu Çeşitleri

B tipi likit fon, vadesine 90 günden az kalmış olan fonlardır. Kısa vadeli yatırım fonlarına örnek verecek olursak ters repo ve repodan bahsedilmektedir. Risk yok denecek kadar az olan bu fon tipi orta ve uzun vadede hazine kağıdı ya da hisse senedi bulundurmamaktadır.

B tipi uzun ve orta vadeli borçlanma araçları yatırım fonu ise, bono ve tahvil gibi orta ve uzun vadeli en az %80’i kamu veya özel sektörün borçlarından faiz getirisi elde edilerek yatırım yapılan türlerdendir. B Tipi Likit Fon Getirisi Ne Kadar?

B tipi Eurobond borçlanma araçları yatırım fonu, hazinenin ihraç ettiği dış borçlanma aracı özel firmaların yurt dışına ihraç ettiği döviz dışı borçlanma araçlarına yatırım yaptığı türdür. Dolar ve Euro cinsinden ihraç edilen borçlanma araçlarına yatırım yapılır. Fakat fon portföyü %20 yabancı borçlanma araçlarından fazlasını kullanamamaktadır.

B tipi uzun vadeli yatırım fonu ise vadesi 730 günden fazladır. %80’inin kamu ve özel sektör borçlanma araçlarına yapılan yatırım fonudur. Tüm bu B tipi yatırım fonu çeşitleri sermaye piyasasının kurulunun izniyle kurulmaktadır.

B Tipi Fon Nasıl Alınır?

B Tipi Likit Fon Getirisi Ne Kadar? Yatırım fonu almak, yatırım yapmak oldukça fazla gerçekleşen yöntemlerdendir. Katılma paylarını adet ya da belirlenen para miktarına göre satın alarak sizin için en uygun olan fonlara yatırım yapabilirsiniz. Bu noktada ise B tipi fon nasıl alınır? Sorusu akla gelir. Bu işlemi yapmanız için bir yatırım hesabı açmanız yeterli olacaktır. Fon yatırma payları direkt olarak fonun kendi kuruluşundan aracı kurumlardan ya da bankalardan satın alınmaktadır. Eğer katılma paylarınızı satmayı düşünürseniz birkaç gün içinde paranız elinize geçecektir.

Bir  yatırım fonuna yatırım yapılmadan önce fiyatları ve şartları iyice değerlendirmek gerekir. B tipi likit fon getirisi ve tercihlerin neleri kapsadığını bilmenizde fayda vardır. Bunun için ilgili danışmanlara da başvurarak işlemlerinizi daha güvenilir hale getirebilirsiniz. Yeni nesil, kendini güncellemekte olan, yapay zeka tabanlı robot danışmanlara özel hesaplar yaptırabilir  ve karar alma sürecinde işlemlerinizi hızlandırabilirsiniz.

Likit Fonların Avantajları Nelerdir?

Yatırımcılara birikimlerini oldukça düşük veya risksiz olarak değerlendirme imkanı veren likit fonların avantajları nelerdir? Likit fonlar çok kısa zamanda nakde çevrilebilmektedir. Fon portföyündeki değer artışları, günlük olarak portföy değerine yansımakta ve gelir katılım payınıza yansıtılır. İster ihtiyacınız olan kısmı isterseniz de işlemiş gelirle birlikte olan payınızın tamamını dilediğiniz zaman satarak birikiminizi nakde çevirebilirsiniz. Likit fon profesyonel bir yönetime sahiptir. Piyasalar uzmanlar tarafından sürekli olarak takip edilir ve yatırım portföyü çeşitlendirilerek risk en az seviyeye düşürülür.

Katılımcı olarak yapılması gereken tek şey ise katılım payı satın alarak portföye dahil olunmasıdır. Bu size zaman tasarrufu sağlamaktadır. Likit fon alım satım işlemlerini internet bankacılığı, mobil bankacılık gibi çeşitlerden sağlamanız da mümkündür. B tipi likit fon getirisi özellikleri ve çeşitleri ya da riskleri detaylı şekilde incelendikten sonra yatırım yapılması uygun olacaktır.