DOLAR
19,1066
EURO
20,7337
ALTIN
1.208,78
BIST
4.811,45
,

Borsada Rüçhan Nedir?

Borsada Rüçhan Nedir?
12.07.2022 09:42
0
A+
A-

Borsada Rüçhan Nedir?

Borsada Rüçhan Nedir? Rüçhan Hakkı Pazarı borsadaki önemli terimlerden biridir. Yatırımcıların dikkatini çeken konulardan biri olan rüçhan, borsada üstün olmak anlamına gelmektedir. Öncelik verilmesi ve üstün olmak anlamlarına gelen bir kelimedir. Borsada rüçhan hakkı olan bir yatırımcının yapacağı yatırım için ona öncelik tanınır. Hisse senedi alınması ve satılması gibi noktalarda da yatırımcılar için avantaj yaratan bir durumdur. Kazancın yükselmesi ve kar getirecek olan hisselerden öncelikli olarak yararlanılması gibi noktalarda avantaj sağlar. Rüçhan hakkı borsada yatırımcılara verilen bir hak olmasına karşın alınması ve kullanılmasında aşamalara dikkat etmek gerekir.

Rüçhan Hakkı Pazarının Açık Kalma Süresi

Rüçhan pazarının süresi ortalama beş gündür. Hisselerin açıldığı günden itibaren başlar ve beşinci günün mesai bitiminde pazar kapanışı gerçekleştirilir. Bu süre içerisinde borsada çanak pazarından kupon almak ve rüçhan hakkından yararlanmak isteyenlerin işlem yapması gerekir. Bu 5 günlük süreç hafta sonunu kapsamamaktadır ve sadece iş günlerinden ve mesai saatlerinden oluşmaktadır. Borsa senedinin açılışının yapıldığı günden itibaren 5 iş günü süresince rüçhan hakkı pazarında yer alabilir.

Rüçhan Hakkı Pazarı Nedir?

Borsada Rüçhan Nedir? Rüçhan pazarı açık olduğu süre boyunca pay alma hakkı kullanılabilir. Rüçhan hakkı kupon pazarı olarak bilinen bu süreç pay alma, hisse satma ve alma gibi konular için geçerlidir. Alınan ya da satılan hisse senedinden ve hisse senedinin özelliklerinden bağımsız olarak hareket edilmesi sağlanır. Öncelikli katılma hakkı olarak bilinen üstün olma durumunun satılması da yine rüçhan hakkı kupon pazarı aracılığı ile olur.

Hisse Almadan Rüçhan Almak Mümkün Mü?

Hisse almayıp rüçhan alınmasına borsada izin verilmez. Rüçhan almak isteyen kişilerin mutlaka hisse senetlerinin olması gerekir. Hisse senedi olmayan kişiler rüçhan hakkından yararlanamazlar. Bu haktan yararlanmak ve avantajları kullanabilmek için yatırımcının hisse senedinin olması öncelikli olan bir şarttır. Rüçhan hakkını kullanarak yeni bir hisse almak isteyenlerin ellerinde hali hazırda bir hisse senedinin olması gerekir. Borsada Rüçhan Nedir?

Rüçhan Hakkı Devredilir Mi?

Rüçhan hakkının elden çıkarılması için satış ve devir gibi yöntemlere izin verilir. Var olan rüçhan hakkını kullanmak istemeyen kişiler bu haklarını başka 1 kişiye devredebilirler. Devre esnasında uygulanan işlemler, devredilen hisse senedi ve yatırımcıya göre farklılık gösterebilir. Zorunlu olduğu takdirde rüçhan hakkının kullanılması, satılması, devredilmesi kısıtlanabilir.

Bedelli Sermaye Arttırılması Ne Anlama Gelir?

Bedelli sermaye artırımı borsada kullanılan terimlerden biridir. Bireysel yatırımcılardan daha çok şirketleri ve şirket bazlı yatırımları ilgilendiren bedelli sermaye artırımından herkes yararlanamamaktadır. Bedelli artırım ile şirketin hisse paylarının dağıtılması ve satılması gibi hedefler gerçekleştirilir. Bedelli sermaye artırımının genel özellikleri şu şekildedir:

  • Rüçhan hakkı verilir ancak bu hakkın kısıtlanması mümkündür.
  • Sermaye konusunda çıkan dezavantajlı durumlar ve problemler karşısında gelir elde etmek için kullanılır.
  • Faaliyet ve çalışma hacminin gelişmesini sağlar.
  • Firmanın ek gelir gibi görebileceği yeni bir finansman alanı yaratılır.
  • Eski ortaklara ve yeni gelen yatırımcılara rüçhan hakkı verilebilir.
  • Sermaye Piyasası Kurulu tarafından incelenen ve denetlenen bir süreçtir.

Rüçhan Hakkı Kullanım Süresi Nedir?

Rüçhan kullanımı için pazarın açılmasından itibaren işlem yapılmalıdır. Bu süreçte işlem yapıldığında elde edilen hak en az 15 gün en fazla ise 60 gün içerisinde kullanılmalıdır. Verilen bu süre içerisinde rüçhan hakkının kullanılması gerekir. Kullanılmadığı takdirde hak kaybı ya da kısıtlaması ile karşılaşılabilir. Hangi şirkette pay ya da ortaklık bulunuyor ise rüçhan hakkının ilgili şirket üzerinde kullanılması da talep edilebilmektedir.