DOLAR
19,0436
EURO
20,7372
ALTIN
1.211,12
BIST
5.024,03
,

Çapraz Kurdan Nasıl Para Kazanılır?

Çapraz Kurdan Nasıl Para Kazanılır?
02.07.2022 23:46
0
A+
A-

Çapraz Kurdan Nasıl Para Kazanılır?

Çapraz Kurdan Nasıl Para Kazanılır? Çapraz kur nedir ve çapraz kurdan nasıl para kazanılır sorusu yatırım yaparak para kazanmayı amaçlayan pek çok yatırımcı tarafından merak edilen sorular arasında karşımıza çıkıyor. Aslında çapraz kur en temel hali ile, herhangi bir para biriminin bir başka para birimi karşısında var olan değeri olarak tanımlanıyor. Aslında basit şekilde düşünmek gerekirse Türk Lirası ve Amerikan Doları arasındaki ilişkiden söz edilebilir. Örneğin siz Türkiye’de bulunan herhangi bir döviz bürosu üzerinden Amerikan Doları ve Türk Lirası kuru üzerinden bir işlem yapmak istediğinizde bir çapraz kur işlemi yapmış oluyorsunuz. Bilindiği üzere dünyada bulunmakta olan tüm para birimleri arasında çapraz kur yazımı mümkün olduğu gibi bu para birimleri arasında her türlü çapraz kur işleminin yapılabilmesi de mümkündür.

Dünya üzerinde en sık şekilde kullanılan para birimleri üzerinden çapraz kur hesaplamalarının daha fazla gerçekleştirildiği bilinmektedir. Bu para birimleri aynı zamanda ortak geçiş mahiyetinde de kullanılabilmektedir. Bu para birimleri arasında genellikle Japon Yeni, Euro ve Amerikan Doları ele alınmaktadır. Çapraz kur hakkında bilgi edinebilmek için yazımızı okumaya devam edebilirsiniz.

Çapraz Kurdan Nasıl Para Kazanılabilir?

Çapraz Kurdan Nasıl Para Kazanılır? Bilindiği üzere yatırımcılar farklı pariteler bağlamında çeşitli işlemler yaparak kazanç elde edebilmektedir. Türkiye’de çapraz kur işlemlerinde sıklıkla Euro ve dolar paritesi üzerinden Türk Lirası işlemlerinin yapıldığı biliniyor. Çapraz kur kullanarak para kazancınızı artırabilmeniz ise mümkün görünmektedir. Çapraz kurdan nasıl para kazanılır sorusunun yanıtını ise küçük bir örnek yardımı ile inceleyebilmek mümkündür. Örneğin 1 Amerikan Doları 8 Türk Lirasına eşit değerde olsun ve elimizde ise 10.000 Amerikan Doları tutarında bir miktar para olsun. Euro/dolar paritesinin ise 1.25 olduğunu varsayalım. Bu senaryoda Türk Lirası cinsinden elimizde bulunan para miktarı 80.000 TL ediyor. Biz ise Amerikan Doları kurunun artmayacağını öngörüyor ve Euro/dolar paritesini kullanarak kazanç elde etmek istiyoruz.

Bu kazancı sağlayabilmek için ilk önce elimizdeki 10.000 Amerikan Dolarını Euro cinsine çevirmemiz gerekir. Yani küçük bir hesaplama ile 10.000/1.25=8.000 Euro tutarında paraya sahip oluruz. Sonrasında Euro/dolar paritesinin artmasını beklememiz gerekir. Örneğin bu değer 1.30’a yükselecek olursa bizim 8.000*1.30=10.400 Amerikan Doları tutarında bir miktarımız olacaktır. Bu senaryoda 400 Amerikan Doları ise kar elde etmiş oluruz. Ancak bu senaryodaki parite üzerinden bir kazanç elde edebilmemiz için TL/USD paritesinin değişmeyeceği varsayımının doğru olmasa gerekmektedir.

Çapraz Kurdan Para Kazanabilmek İçin Yöntemler

Çapraz Kurdan Nasıl Para Kazanılır? Bilindiği üzere çapraz kurdan para kazanmak için temelde iki yöntem kullanılabilmektedir. Bu yöntemler ise serbest piyasalar ya da bankalar olarak karşımıza çıkmaktadır. Serbest piyasa seçeneği bağlamında çapraz kurdan kazanç getirisi elde edebilmek için döviz büroları gönül rahatlığı ile tercih edilebilir. Yapacağınız döviz işlemleri için döviz bürolarını tercih ederek dilediğiniz zaman alım ya da satım işlemlerini gerçekleştirme şansı elde etmiş olursunuz. Dilediğiniz her zaman döviz alım – satım işlemlerini gerçekleştirebilme şansınız olduğundan dolayı ise her an kazanç sağlama fırsatı yakalayabileceğiniz gibi, yüklü oranlarda kazanç elde etme şansı da yaratabilirsiniz.

Bunun yanı sıra bankalar aracılığı ile de çapraz kur üzerinden para kazanma şansınız elbette bulunmaktadır. Ülkemizde bulunan herhangi bir bankayı kullanarak çapraz kur üzerinden kazanç getiri elde etmek için ise bir hesaba ihtiyacınız olacaktır. İstediğiniz bir banka üzerinden bir döviz hesabı açarak çapraz kur üzerinden oldukça kolay ve hızlı bir şekilde kazanç getiri elde etmeye kolaylıkla başlayabilmeniz mümkündür.