DOLAR
19,1073
EURO
20,7158
ALTIN
1.209,52
BIST
4.832,08
,

Fonlar Devlet Güvencesinde Mi?

Fonlar Devlet Güvencesinde Mi?
12.07.2022 07:06
0
A+
A-

Fonlar Devlet Güvencesinde Mi?

Fonlar devlet güvencesinde mi? Sorusu yatırım fonlarına katılan ve bireysel olarak yatırım yapan kişilerin merak ettiği bir konudur. Yatırım fonlarının pek çok avantajı bulunur. Bu nedenle yatırım yapacak olan kişiler tarafından ilk tercih edilen yatırımlardan biri hâline gelmiştir. Peki yatırım fonu nedir? Ve bu fonlar devlet güvencesinde mi? İnceleyelim.

Yatırım Fonu Nedir?

Yapmış oldukları birikimleri sermaye piyasalarında değerlendirmek isteyen kişiler için kullanılan bir hesaptır. Yatırım fonu açmak isteyen müşteriler istedikleri bankalar üzerinden bu işlemlerini kolaylıkla gerçekleştirebilirler. Yatırım fonu sayesinde müşteriler hisse senedi ve yatırım fonu gibi sermaye piyasası ürünleri alabilirler. Müşteriler portföylerinin tamamını sürekli bir şekilde kira sertifikaları, ortaklık payları ya da altın gibi yatırım araçlarına yatırılır. Sermaye Piyasası Kurulu tarafından uygun bulunan ve faize dayalı olmayan sermaye piyasası araçlarına dayalı kullanılan fonlardır.

Fona Nasıl Katılabilirsiniz?

Yatırım fonu açmak isteyen kişiler istedikleri ve güvendikleri herhangi bir bankadan kolayca fon açabilirler. Yatırım fonu açmak hangi bankada olursa olsun oldukça kolaydır. Birkaç adımda kolay bir şekilde yatırım fonu açma işlemi internet bankacılığı üzerinden gerçekleştirilebilir. Ya da size en yakın banka şubelerine giderek halledebilirsiniz. Fona katılma işlemi şu şekilde yapılabilir:

 • Bankanızın mobil uygulaması telefonunuzda mevcut değilse yatırım hesabı açabilmek için bu uygulamayı telefonunuza indirmeniz gerekir.
 • Mobil bankacılık uygulamasını telefonunuza indirdikten sonra müşteri olmanız gerekir.
 • Müşteri ol seçeneğinden sonra karşınıza gelecek olan ekranda sizden istenilen bilgileri girmelisiniz.
 • Ekrana gelen bilgilendirme sayfasında katılım fonu açmakla ilgili bilgiler yer alır.
 • Daha sonra karşınıza çıkan yeni ekranda sizden istenilen bilgileri girerek kimlik doğrulama işlemi yapmalısınız. Bu aşamada T.C. kimlik numaranıza ihtiyaç olacaktır.
 • Son işlem olarak dijital parolanızı oluşturmanız gerekir. Bu parola sayesinde bankanızın yatırım fonunuza erişim sağlamanız mümkündür.

Yatırım Fonu Açılırken Ücret Alınır Mı?

Yatırımı fonu açmaya karar veren müşterilerin sıkça sorduğu sorulardan biri de yatırım fonu açılırken ücret alınır mı? Sorusudur. Yatırım fonu açılırken müşteriler hiçbir ücret ödemezler. Herhangi bir açılış ya da hesap işletim ücreti bulunmaz.

Fonlar Devlet Garantisinde Midir?

Yatırım yapmak isteyen ve seçimini fondan yana kullanan kişilerin merak ettiği konulardan bir diğeri de fonlar devlet güvencesinde mi? Sorusudur. Yatırımcılar en az riskle en fazla kazancı elde etmek isterler. Bu nedenle de fonların devlet garantisi altında olup olmadığı önem arz eder. Yatırım fonları mal varlığının korunması kanunu ile devlet güvencesi altına alınmıştır. Bu yüzden güvenli bir şekilde bu fonlara katılabilirsiniz.

Fon Yatırımı Yapmak Avantajlı Mıdır?

Piyasa konusunda uzman kişiler tarafından yönetilen bu fonlar piyasa takip edilerek kolayca alınabilir. Uzmanların önerdikleri fonlara yatırım yapmak avantajlı bir işlemdir. Peki yatırım fonu avantajları nelerdir?

 1. Farklı yatırım araçları sayesinde portföyünüzden istediğiniz miktarda alım yapabilirsiniz. Farklı yatırımlara para yatırmanın iyi yönü ise mevcut riskleri azaltmaktır.
 2. Birçok fon için valör bir gün olarak belirlenmiştir. Bu da size acil nakit ihtiyacınız olduğu takdirde yardım sağlar.
 3. Büyük bir yatırım yapmak zorunda değilsiniz. Yatırım fonları sizin belirlediğiniz miktarda alınabilir. Küçük yatırım yapmak isteyen kişiler için bu oldukça avantajlı bir durumdur.
 4. Rekabetçi bir ortam olmasına rağmen profesyonel bir kadro ile çalışmak size iyi bir kazanç getirisi sunar.
 5. Düşünebildiğiniz bütün yatırım araçlarına, yatırım fonları sayesinde kolaylıkla ulaşabilirsiniz.

Yatırım fonunun ne olduğundan ve fonlar devlet güvencesinde mi? Sorusundan bahsettik.