DOLAR
19,1089
EURO
20,7068
ALTIN
1.208,15
BIST
4.898,12
,

Gümüş Borsa Yatırım Fonu Nedir?

Gümüş Borsa Yatırım Fonu Nedir?
20.06.2022 11:01
0
A+
A-

GMSTR – Gümüş Borsa Yatırım Fonu Nedir?

Gümüş Borsa Yatırım Fonu Nedir? Gümüş borsa yatırım fonu, yatırım hesabınızdan hisse senedi gibi kolaylıkla alım satım yapabileceğiniz bir yatırım fonudur. Özellikle diğer yatırım fonlarından ayrı olarak düşük alım satım aralığından yararlanıp portföyünüzü çeşitlendirebilirsiniz. Gün içerisinde fiyatları kolaylıkla takip ederek daha düşük yönetim ücreti almaktadır. Gümüş borsa yatırım fonu 999/1000 saflıkta gümüş içermektedir.

GMSTR almak tüm yetkili aracı kurumlardan ve tüm banka şubelerinden, internet şubelerinden para almak oldukça kolay. Gümüş yatırım fonu siz fon aldığınız zaman sizin adınıza 6.5 gram gümüş satın almaktadır. Yani bir GMSTR fonu 6.5 gram gümüşe eşittir. Gümüş hissesi almanız durumunda hemen ürünü satmanız halinde 2 gün sonra nakit para hesabınıza geçmektedir.

GMSTR Nereden Alınır?

Gümüş fonu 6.5 gram fiziki gümüşe eşit bir borsa yatırımıdır. Borsada hisse senedi alınabilmektedir. Bu sayede borsaya açık herhangi bir yatırım hesabı üzerinden GMSTR alınabilir. Her banka üzerinden GMSTR temin edebilirsiniz.

GMSTR Borsa Yatırım Fonu Avantajları

Gümüş Borsa Yatırım Fonu Nedir? Altın fiyatları ve gümüş fiyatları zaman zaman belirli oranlarda değer olarak düşmektedir. Birbirleri arasındaki bu fiyat farkları belirtilen grafikler doğrultusunda takip edilmektedir. Birçok işini bilen finansçı kalıcı bir yükseliş sağlanması için gümüş fiyatlarının da altın ile birlikte harekete etmesi gerektiğini söylemektedir. 1980 senelerinde Hunt Biraderler spekülasyon ile gümüş fiyatlarında artışa giderken, altın fiyatlarının da yükselmesini sağlamıştı. Bu sebeple altın çok yükseldiğinde ya da düştüğünde gümüş fiyatlarıyla arbtiraj yapma imkanı doğmaktadır.

GMSTR borsa yatırım avantajları açısından uluslararası değeri dolar olarak belirlenmektedir. Bu yüzden gümüşe yatırılan bir yatırım dolar cinsinden yatırım olarak algılanmalıdır. Çünkü dolar arttıkça gümüş yatırım fonu da doğru orantıda artış göstermektedir. Bu da gümüşe yatırım yapanların dolara da yatırım yapmasını sağlamaktadır. TL olarak yatırım yapılsa dahi dolar üzerinden hesaplanmaktadır.

Gümüş Yatırımı Nasıl Yapılır?

Gümüş borsa yatırım fonu kişilere önemli ölçüde katkı sağlamaktadır. Altın gibi daha güvenli ve değerli bir madenin yanında çok tercih edilmese de gümüş yatırımı yapanların portföyüne fayda sağlar. Kıymetli madenlere yatırım yapanlar, gümüşe sahip olmanın getirmiş olduğu istikrar ve kazanç olanağına sahip olmaktadır. Gümüş yatırımı söz konusu olduğu zaman yatırımcıların önünde birçok fırsat bulunmaktadır.

Bütün yatırımlarda olduğu gibi olumlu durumlar olduğu gibi zararlar da olabilmektedir. Yani yatırım yapacak kişiler bunu da göz önünde bulundurmalıdır. Gümüş yatırımı yaparken bazı stratejileri de değerlendirerek farklı yöntemlerde yatırım yapılmaktadır. Peki gümüş yatırımı nasıl yapılır?

Tahmin edileceği üzere fiziki olarak doğrudan alınarak yükselmesi beklenmektedir. İkinci seçenekte GMSTR kullanarak temin etmektir. GMSTR bir çeşit borsa yatırım fonu olduğu için genel bir işleyişse sahiptir. Üçüncü seçenek ise vadeli işlemler ya da opsiyon piyasalarından gümüş satın almaktır. Dördüncü seçenek ise forex piyasalarından gümüş alma işlemidir.

 Gümüş Hesabı Olan Bankalar

İlk olarak QNB Finansbank tarafından geliştirilmiş olan bir çeşit yatırım aracı olarak bilinmektedir. Gümüş borsa yatırım fonu dikkate alınarak 5 saniyede bir fiyat güncellemesi yapılmaktadır. 2012 tarihinden itibaren yatırımcılar için alternatif oluşturan gümüş hesabı hangi bankalarda bulunur?  

Vakıf Katılım, Denizbank, TEB, HSBC, Kuveyt Türk Katılım Bankası, Türkiye Finans Katılım Bankası olarak başlıca hizmet vermektedir. Gümüş borsa yatırım fonu olumlu olumsuz tüm durumları göz önünde bulundurularak yatırım yapacağınız bir fon çeşididir. Bu yüzden öncesinde bankalar aracılığıyla bilgilendirilmenizde fayda olacaktır. Her ne kadar faydalı gibi görünse de dezavantajları elbette ki olacaktır.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.