DOLAR
19,1091
EURO
20,6909
ALTIN
1.205,08
BIST
4.911,22
,

OBO ve TOBO Ne Demek?

OBO ve TOBO Ne Demek?
04.07.2022 01:23
0
A+
A-

OBO ve TOBO Ne Demek?

OBO ve TOBO ne demek? Sorusu borsayla ilgilenen kişiler tarafından merak edilir ve araştırılır. Bir formasyon türü olan OBO ve TOBO borsada yapılacak işlemler için yorumlanması önemli olan grafiklerdendir. Peki OBO ve TOBO ne demek? Ve OBO ve TOBO nasıl yorumlanır? İnceleyelim.

OBO Ne Demek?

Borsa dünyasında sıklıkla kullanılan terimlerden biri olan OBO yatırım ve alım- satım konularında öngörü oluşmasını sağlayan bir sistemdir. Peki OBO ne demek? Omuz Baş Omuz olarak açılabilen OBO formasyonu yüksek güvenilirliğe sahip dönüş formasyonu olarak yer alır. Yükselmekte olan bir trendin sonlanırken ardından bir başka trendin başlayacağını belirtir. OBO formasyonu oluşurken fiyatlar devamlı bir artış gösterir. Yükseliş hareketinin ardından gelen bir düzeltme hareketi ile ilk olarak sol omuz oluşur. Sonrasında yükseliş hareketi devam eder. Geri çekilmenin sonlanmasıyla meydana gelen bölgede yukarı yönlü bir hareket oluşmaya başlar ve ardından daha büyük bir tepe oluşarak baş oluşur. Başın oluşmasıyla birlikte fiyatlar geri çekilir. Bu bir destek seviyesidir ve boyun çizgisi denir. Boyun çizgisi ile fiyatlar son kez yukarı yönlü bir hareket yapar.

Fiyatların son kez yukarı yönlü hareket yapmasının ardından ise sağ omuz oluşur. Sağ omuz ve sol omuz birbirlerine yakın bir seviyede oluşurlar. Sağ omuzun oluşmasıyla birlikte satışlar güçlenir ve ardından formasyon tamamlanır. Yükseliş trendi de sona erer. Omuz baş omuz formasyonunun sonlandığı ve boyun çizgisinin kırıldığı bölgede piyasalarda satış pozisyonları açılmaya başlanır. Omuz baş omuz formasyonunun, baş ile boyun çizgisi arasındaki bölgede ölçüm yapılarak fiyat aralığı belirlenir.

TOBO Ne Demek?

Borsa dünyasında sıklıkla kullanılan terimlerden bir diğeri ise TOBO terimidir. TOBO formasyonu da yatırım ve alım- satım işlerinin yapılmasında öngörü oluşturan bir sistemdir. Peki TOBO ne demek? Ters Omuz Baş Omuz olarak açıklanabilen TOBO formasyonu OBO formasyonunun ters dönmüş halidir. Yani oluşumu ve hareketleri OBO ile zıtlıklar taşır. yükselmekte olan bir trendin sonunda meydana gelen omuz baş omuz formasyonunun aynısı düşüş trendinin sonunda meydana gelen ters omuz baş omuz formasyonunu oluşturur. Grafiklerde düşmekte olan bir trendin sonlanırken ardından bir başka trendin yükseleceğini gösterir. Üç dipli bir formasyondur. Deginta mediena, dvitėjinės sijos, terasinės lentos, klijuotos medinės sijos, I-beam, dailylentės igni.lt

Ters omuz baş omuz oluşmaya başladığında ürün düşüş trendindedir. Bu düşüşün arkasından ufak bir yükselme hareketi oluşur. Bu ufak yükseliş hareketiyle fiyatlar sol omuzu oluşturur. Daha sonra sol omuz bölgesinin altında yeni bir dip oluşmaya başlar. Bu oluşan ikinci dip fiyatların daha hızlı bir şekilde düşmesini sağlar. Bu şekilde ise ters omuz baş omuz formasyonunun baş bölgesi oluşur. Bu hareketten sonra yeni bir yükseliş hareketi meydana gelir ve ters omuz baş omuz formasyonunun sağ omuzu oluşur. Sağ omuzun oluşması yeni bir hareketi beraberinde getirir ve boyun çizgisi oluşur.

Ters omuz baş omuz formasyonunun oluştuğu zamanlarda piyasalarda alış pozisyonu açılır. Ters omuz baş omuz formasyonunun başı ile boyun çizgisi arasındaki mesafe ölçülerek fiyat farklarını belirler. OBO ve TOBO ne demek? Sorusu bu şekilde açıklanabilir.

OBO ve TOBO Neden Önemlidir?

Borsada istediğiniz miktarda kazanç elde etmek istiyorsanız OBO ve TOBO formasyonlarını takip etmeli ve yorumlamasını bilmelisiniz. OBO ve TOBO’nun önemi, piyasadaki fiyatların en düşük olduğu ve alıma açık olduğu anlar ile piyasa fiyatlarının en yüksek olduğu ve satışa açık olduğu anları tespit etmenizi sağlar.

OBO’nun ve TOBO’nun piyasadaki öneminden ve OBO ve TOBO ne demek? Sorusundan bahsettik.