DOLAR
19,0451
EURO
20,7338
ALTIN
1.211,85
BIST
5.014,58
,

Omuz Baş Omuz Formasyonu Ne Demek?

Omuz Baş Omuz Formasyonu Ne Demek?
28.06.2022 11:53
0
A+
A-

Omuz Baş Omuz Formasyonu Ne Demek?

Omuz Baş Omuz Formasyonu Ne Demek? Omuz baş omuz formasyonu finans piyasalarında sıklıkla duyulan OBO’nun açılımıdır. Bu oluşum teknik analiz için açılan piyasa grafiklerinde ortaya çıkan bir durumdur. Omuz baş omuz formasyonu bir süredir devam eden trendin sonunda oluşmakta olan, süre bittikten sonra da bir sonraki trend dönüşüne olanak sağlayan grafik fonksiyonudur. Düşüş yönlü bir piyasaya işaret etmektedir. Yükselen trendin sonlanmasını ve düşük trendin başlayacağına haber vermektedir.

OBO formasyonu ismini fiyatların sürekli olarak dalgalanmasından almaktadır. Fiyatların ralli yapması deyimi de bu formasyonda sıkça kullanılmaktadır. Borsaya yeni başlayanların kesinlikle duydukları terimlerin başında gelmektedir.

OBO Özellikleri

Bir sonraki ayı pozisyonuna girmek için kullanılan bir formasyondur. En yükseği ortadaki baş bölgesi olan 3 yüksek tepeden oluşmaktadır. Tepelerin altında kalan kısımlar vadi şeklini almakta ve bu vadi şekline boyun çizgisi hitap etmektedir. 3. Tepenin yüksekliği 1. Tepeden yüksek olabilir. Ama baş bölgesinden yüksek olamamaktadır. OBO formasyonunda boğa piyasalarındaki trend dönüşümü görülmektedir. OBO özellikleri bu şekilde olup anlamak isteyenler için dikkatli incelenmesi gerekmektedir. Omuz Baş Omuz Formasyonu Ne Demek?

OBO Nasıl Oluşur?

Formasyon tam olarak 4 aşamadan oluşmaktadır. Bu aşamaları sıralamak ve ne denli farklılıklar ya da gelişimler gösterdiğini bilmekte fayda vardır.

OBO Aşama 1

Güçlü ilerleyen bir trendde alıcıların saldırgan oldukları durumlarda giderek daha fazla yatırımcı piyasaya şekil vermektedir. Formasyonun sert çalışmaları olmaktadır. Formasyonun bu hareketliliği sol omzu oluşturmaktadır.

OBO Aşama 2

Yatırımcılar bu aşamada piyasadaki yeni trend değerlerini görmekte ve bir önceki tepede baş bölgesine bir tepe daha yapmaktadırlar. Baş kısmında ise yeniden ar satışları oluşmaya başlamaktadır. Fiyatların dalgalanmalarından sonra düşüş yaşanmaktadır. Yatırımcılar bu aşamada alıma geçmektedir. OBO nasıl oluşur?  Sorusunun cevabı bu aşamalar sayesinde ortaya çıkmaktadır.

OBO Aşama 3

Sol omuz ve baş bölgesinden fayda sağlayamayan alıcılar, fiyatların yeniden zirve yapacağını düşünmektedir. Fakat fiyatlar yeniden düşüşe geçer ve sağ omuz oluşur. Bu noktadan sonra ise profesyonel alıcılar zirvenin geçilememesinden kaynaklı olarak trendin bozulmasıyla satışa geçmektedir.

OBO Aşama 4

Omuz Baş Omuz Formasyonu Ne Demek? Bu son aşamada omuz baş omuz formasyonu boyun çizgisi oldukça önemlidir. Fiyat boyun çizgisinin oluşturduğu desteğe doğru ilerlemektedir. Destek kırılınca da paniğe kapılan alıcılar satışa katılarak ciddi bir düşüle trend sonlanmaktadır.

Ters Omuz Baş Omuz Formasyonu Nedir?

TOBO olarak bilinen OBO’nun ters dönmüş simetrik halidir. OBO yükselen trendlerde görülürken TOBO alçalan trendlerde görülmektedir. Yani çalışma prensipleri olarak birbirlerinin tam tersidir. Ters omuz baş omuz formasyonu nedir? Sorusunu merak edenler için ise yatırımcılara çok önemli bir yükselme öngörüsü sağlamaktadır diyebiliriz. TOBO formasyonunun oluşması için bazı göstergelerin oluşması gerekir.

TOBO formasyonunu tespit edebilmek içinse borsada işlem yapılmakta olan grafiklerdeki hareketlerin ne anlama geldiğini bilmek gerekir. TOBO formasyonunu tespit edebilmek adına omuz ve baş terimlerinin anlamlarını bilmek önemlidir. TOBO formasyonu grafikte W şeklinde oluşan bölgeye denilmektedir. Burada üstte kalmış olan kısımlar omuz, altta kalan kısımlar ise baş olarak ifade edilmektedir. Buradan da anlaşılır olabileceği gibi önce bir düşüş yaşanmış ve daha sonra ise dip nokta görülerek yukarı doğru hareketlenme başlamıştır.

Formasyonların her zaman gerçekleşeceğine dair kesin bir kural bulunmamaktadır. Formasyon tespiti subjektif şekilde ortaya çıkmaktadır. Sizin grafik üzerindeki tespitiniz doğru olsa da başka analist için geçerli olamayabilir. Bu yüzden omuz baş omuz formasyonu için ve diğer tüm formasyonları için bu durum geçerli olmaktadır.