DOLAR
19,0399
EURO
20,5704
ALTIN
1.189,43
BIST
4.968,01
,

Örtülü Faiz Arbitrajı Nedir?

Örtülü Faiz Arbitrajı Nedir?
07.07.2022 12:41
0
A+
A-

Örtülü Faiz Arbitrajı Nedir?

Örtülü faiz arbitrajı nedir? Sorusu Forex işlemleri yaparken sık sık karşınıza çıkmasından dolayı merak edilir ve araştırılır. Arbitraj farklı sektör alanlarına kâr etmek isteyen yatırımcılar tarafından kullanılan bir işlemdir. Arbitraj işlemini anlamak önemlidir. Arbitraj işleminin birkaç farklı türü bulunur. Peki genel olarak örtülü faiz arbitrajı nedir? İnceleyelim.

Arbitraj İşlemi Ne Anlama Gelir?

Yatırımcının farklı aracılar ve şirketler tarafından sağlanan aynı ya da benzer finans araçlarındaki fiyat değişikliklerini fark etmesinin ardından kâr etmeye çalıştığı bir işlemdir. Alınacak olan varlığın düşük fiyatlı satıcıdan alınması ve olabilecek en yüksek satış fiyatından satılması işlemidir. Arbitraj işleminin riski var mıdır? Sorusu yatırımcılar tarafından merak edilir. Düşük fiyatlı alınan varlık fazla vakit geçmeden, kısa bir süre içerisinde satılmasından dolayı çok yüksek bir risk barındırmaz. Ancak piyasa dalgalanmaları çok yüksekse yatırımcılar için küçük bir miktar da olsa risk bulunur.

Arbitraj Türleri Nelerdir?

Yatırımcılar tarafından yapılan arbitraj işleminin birkaç farklı türü bulunur. Arbitraj işleminin türleri şu şekilde yer alır:

  1. Döviz çiftleri ve iki farklı para biriminden elde edilen fiyat farklılıkları üzerinden kâr elde edilen arbitraj türü,
  2. Üç farklı para birimindeki fiyat farklılıklarının kullanıldığı arbitraj türüdür. Üçgen arbitraj olarak da adlandırılır. Herhangi bir para birimindeki varlık kâr elde edebilmek için orijinal para birimine çevrilmeden önce diğer para birimlerine sırayla çevrilir.
  3. İki ülkenin faiz oranlarındaki farklılıklardan kâr elde edilme işlemi olarak geçen örtülü arbitrajdır. Vadeli bir sözleşme kullanılarak yatırımcı oluşabilecek risklerden kaçınır. Bu sayede döviz kurlarından dolayı meydana gelebilecek olan riskler az seviyeye indirgenir. Örtülü faiz arbitrajı nedir? Sorusu bu şekilde açıklanabilir.

İki Para Birimi

Arbitraj türlerinden olan iki para birimi arbitrajı nedir? En popüler olan ve yatırımcılar tarafından sıklıkla kullanılan bir arbitraj türüdür. Döviz çiftelerinde yer alan faiz farklılıklarının kazanç elde edebilmek amacıyla kullanıldığı bu arbitrajda Euro ve USD döviz çifti sıklıkla kullanılır. Farklı türdeki dövizlerin bankalar tarafından alım ve satımı da farklıdır. Yatırımcının dikkat etmesi gereken, diğer yatırımcılar fiyat farkını fark etmeden, elini hızlı tutarak hızlı hareket etmesidir.

Üçgen Arbitraj

Yatırımcının elindeki dövizleri kâr edebilmek için kullandığı üçgen arbitraj nedir? Sorusuna, eldeki dövizlerin yüksek kâr edilebilmesi için üç farklı bankada değiştirilmesi olarak cevap verebiliriz. Aynı bankada para birimlerini değiştirmek istenilen kâr seviyesine ulaşım sağlamayacağından dolayı, üç farklı bankada para birimleri değiştirilir. Yaygın olarak USD ve Euro, Euro ve GBP, GBP ve USD olarak kullanılır. Üçgen arbitrajda dikkat edilmesi gereken, yatırımcının farklı bankaların döviz kurlarını düzenli olarak takip etmesi gerektiğidir.

Arbitraj İşlemi Nasıl Yapılır?

Finans piyasaları kusursuz olmadığı için ve belirli zamanlarda meydana gelen değişimlerden dolayı bu piyasaya hakim olan yatırımcılar istedikleri miktarda kâr elde edebilirler. Arbitraj işleminden kâr elde etmek için dikkat edilmesi gerekenler vardır. Arz ve talep dengesindeki en küçük bir değişiklik varlık fiyatında değişime neden olur. Bu yüzden yatırımcılar piyasayı iyi bir şekilde takip edilmelidir. Ayrıca yatırımcılar düşük miktardan aldıkları varlığı olabildiğinde hızlı satmaları gerekir. Aksi takdirde kâr elde etmek yerine zarara uğrayabilirler. Yatırımcılar arbitraj işlemini yapabilmek için bir sistem geliştirmişlerdir. Bu sistem sayesinde piyasada yer alan fiyat dalgalanmaları kolay bir şekilde fark edilir. Hızlı hareket etmek arbitraj işleminde kâr etmek için oldukça önemlidir.

Arbitraj işleminin nasıl yapıldığından ve örtülü faiz arbitrajı nedir? Sorusundan bahsettik.