DOLAR
19,1066
EURO
20,7337
ALTIN
1.208,78
BIST
4.811,45
,

Temettü Nedir?

Temettü Nedir?
10.07.2022 23:23
0
A+
A-

Temettü Yatırımı Yapılırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Temettü Nedir? Birikim sahipleri, yatırıma yönlendirmek istedikleri tutarlar için çeşitli yatarım aracı alternatiflerini değerlendirmeye alabilirler. Dolar veya Euro gibi dövizlere yatırım yapılabileceği gibi altın ya da gümüş olarak kıymetli madenlere yatırım yapmak mümkündür. Bunların yanı sıra şirketlerin halka arz ettiği hisse senetlerini de satın alarak söz konusu şirketin kar sağlaması durumunda kazanç elde edilebilir.

Borsada işlem gören şirketlerin hisselerinden satın alan kişiler farklı bir yatırım yöntemi olarak hissesine sahip oldukları şirketin temettü yani kar dağıtımından da kazanç elde edebilirler. Yazımız genelinde temettü nedir, temettü yatırımı nasıl yapılır soruları ile temettü yatırım yapılırken nelere dikkat edilmelidir bunları ele alıp sizlere bilgi vermeye çalışacağız.

Temettü Nedir?

Temettü Nedir? Şirketler dönemler halinde bilançolarında oluşan karları ortaklarına dağıtabilirler. Bu kar dağıtımı işlemine ise temettü denilmektedir. Borsa yolu ile şirketlerin hisse senetlerine sahip olan yatırımcılar esasen hissesini aldıkları şirkete ortak da sayılmaktadır. Temettü yatırımı işte kar eden şirketlerin kar dağıtım dönemlerinde ortaklarına veya hissesi bulunanlara sağladığı kazanca işaret etmektedir.

Kar dağıtım dönemi esnasında elinde temettü dağıtacak şirkete ait hissesi bulunanlar bu kâr payını almayı hak ederler. Temettü yatırımı ile kazanç şirketin hisse senedi şeklinde verilebileceği gibi nakit olarak da kâr payı dağıtılması mümkündür. Bazı şirketler ise hem hisse hem de nakit olarak temettü gelirini ortaklarına yani hissedarlarına dağıtabilir.

Temettü yatırımları uzun vadeli düşünülen bir yatırım türü olup yatırım sahibine şirketin ortağının haklarını sunan hissesi oranında şirketin karından kazanç sağlamayı mümkün kılan bir yöntemdir. Gelin şimdi temettü yatırımı nasıl yapılır kısaca ondan bahsedelim.

Temettü Yatırımı Nasıl Yapılır?

Yatırım işi kısa vade veya uzun vade olarak iki ana bakış ile planlanması gereken finansal bir karardır. Kısa vadeli olarak yatırım yapılan araç veya ürünlerin getirilerini kazanç olarak görüp alım ve satım işlemleri ile piyasa hareketlerinden kar elde edilebilir. Daha uzun vadeli yatırımcılar ise ekonomik varlıklarının değerini koruyup getiri elde etmesi için temettü yatırımı gibi şirketlerin karlarından pay almayı bekleyebilirler.

Temettü yatırımı yapmak için ise borsada işlem gören şirketlerin hisselerinden almak önemli bir aşama ve gerekliliktir. Temettü yatırımı yapılacak şirketin alınan hisse senedi oranınca şirketin dönem sonunda kâr payı dağıtma aşamasında hissesi bulunanlar faydalanır. Hem hisse senedinin değer artışı ile hem de temettü geliri elde etmeye yönelik yatırımcıların kullanımına sunulan temettü yatırımı nasıl yapılır kısaca değinmiş olduk.

Temettü Yatırımı Yapılırken Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Herhangi bir yatırım ürünü tercih edilerek yatırım yapılırken dikkat edip önem gösterilmesi gereken noktalar vardır. Şirketlerin halka arz edip hisse senedi olarak satışa sunduğu hisselerden satın alarak yatırım yapanların da dikkat etmesi gereken püf noktaları bulunmaktadır. Şirkete hisse senedi alarak sağlanmış ortaklıktan gelir etmeye dayanan temettü yatırımı yapılırken nelere dilmelidir hep birlikte bakalım.

Hisse senedi ile pay sahibi olunacak şirketin iyi araştırılması şirketlerin sadece kar etme ihtimali değil zarar edebilmelerinin de olası olduğu unutulmamalıdır. Temettü yatırımının gelir sağladığı dönemlerde şirketin hisse senedinin bir miktar değer kaybı yaşamasının normal olduğu ve bu konuda acele bir hareket ile yatırımın zarar görmemesi gerekir. Kar ve zarar risklerinin yatırım yapılırken göz önünde bulundurulması dikkat edilecek bir başka husustur.

Uzun vadeli bir yatırım şeklinde düşünülen temettü yatırımı yapılırken nelere dikkat edilmelidir sizler için kısaca değindik. Hem hisse fiyatlarının hareketinden hem de şirketin sağlayacağı kardan pay alınabilecek temettü yatırımı çok yönlü bir kazanç sağlama yöntemidir. Temettü Nedir?