DOLAR
19,1091
EURO
20,6909
ALTIN
1.205,08
BIST
4.911,22
,

Yatırım Fonları Neye Göre Artar?

Yatırım Fonları Neye Göre Artar?
09.07.2022 13:46
0
A+
A-

Yatırım Fonları Neye Göre Artar?

Yatırım fonları neye göre artar? Sorusu yatırım yapmak isteyen ve bu tercihlerini fonlardan yana kullanan kişiler tarafından merak edilir. Yatırım fonlarının pek çok avantajı bulunur. Yatırım fonlarına katılmak kolaydır ve en az risk bulunduran yatırımlar arasında yer alırlar. Peki yatırım fonu nedir? Ve yatırım fonları neye göre artar? İnceleyelim.

Fon Nedir?

Fon yatırımına katılmak isteyen herkes tarafından alınan paralar sermaye olarak kullanılır. Bu sermaye ise kıymetli madenlerde, hisse senedinde ya da bono gibi portföyler ile yönetilir. Portföy ise kuruluşların ya da bir kişinin elindeki tüm mal varlığının ismidir. Yatırım fonuna katılmak bu şekildedir. Yatırım fonuna katılan kişiler bu fonun ne kadarının ortağı olduklarının belirli olduğu bir katılma payı alırlar. Bu şekilde portföye ortak olmuş olurlar.

Fon Yatırımı Yapmak Avantajlı Mıdır?

Piyasa konusunda uzman kişiler tarafından yönetilen bu fonlar piyasa takip edilerek kolayca alınabilir. Uzmanların önerdikleri fonlara yatırım yapmak avantajlı bir işlemdir. Peki yatırım fonu almanın avantajları nelerdir?

  1. Farklı yatırım araçları sayesinde portföyünüzden istediğiniz miktarda alım yapabilirsiniz. Farklı yatırımlara para yatırmanın iyi yönü ise mevcut riskleri azaltmaktır.
  2. Fon yöneticisi sizin için kâr payı ödemeleri, tahvil kuponları ve daha birçok işi yönetir. Siz bunlarla uğraşmak zorunda kalmazsınız.
  3. Birçok fon için valör bir gün olarak belirlenmiştir. Bu da size acil nakit ihtiyacınız olduğu takdirde yardım sağlar.
  4. Büyük bir yatırım yapmak zorunda değilsiniz. Yatırım fonları sizin belirlediğiniz miktarda alınabilir. Küçük yatırım yapmak isteyen kişiler için bu oldukça avantajlı bir durumdur. Ayrıca fonlar kazanç sağlamanız açısından avantajlıdır ve yatırım fonları neye göre artar? Konusu da sizinle paylaşılır.
  5. Rekabetçi bir ortam olmasına rağmen profesyonel bir kadro ile çalışmak size iyi bir kazanç getirisi sunar.
  6. Düşünebildiğiniz bütün yatırım araçlarına, yatırım fonları sayesinde kolaylıkla ulaşabilirsiniz.

Yatırım Fonlarının Riskleri Var Mıdır?

Her türlü yatırım türünde olduğu gibi yatırım fonunda da bazı riskler bulunur. Yatırım fonlarının riskleri ise şu şekilde yer alır:

  1. Yatırımcılar açısından en temel risk her zamanki gibi piyasa riskidir. Portföy yatırımlarınızın dövize bağlı olması ve döviz piyasasında düşüş olması halinde yatırımınız değer kaybedecektir.
  2. Sözleşme kurduğunuz karşı tarafın da riski bulunur. Yatırım fonunuzu piyasaya süren kuruluşun yapmış olduğu sorumsuzluklar sizin yatırımın fonunuzu da etkileyecektir.
  3. Kaldıraç işlemi kârınızı da zararınızı da oldukça fazla artırdığından dolayı, yatırım fonunuzda kaldıraç işlemi yapılıp yapılmadığından haberdar olmalısınız.
  4. Yatırım yapılan fonlardan birinde yoğunlaşma olması hâlinde bu varlık genel olarak fonun değerini düşürebilir.

Yatırım Fonu Nasıl Alınır ve Satılır?

Son günlerde çoğu kişi yatırım fonu alarak portföye ortak olmayı tercih eder hâle geldi. Küçük yatırımcı ya da büyük yatırımcı fark etmeksizin herkesin katılım sağlayabileceği bu yatırım fonlarının nasıl alınacağı da merak konusu. Peki yatırım fonu nasıl alınır? Yatırım fonu almak isteyen yatırımcılar istedikleri bankaların internet şubelerinden kolay bir şekilde satın alabilirler. Yatırım fonu yalnızca bankalar tarafından değil güvenilen yatırım şirketlerinin internet şubelerinden de alınabilir. Son zamanlarda oldukça kolay bir işlem olan fon alımı ya da satımında,  bireyler kendilerinin tercih ettiği miktarda yatırım yapabilirler.

Yatırım Fonlarının Artışı

Yatırım fonlarında sahip olduğunuz portföy değeri artabilir, bu portföyler kâr ettirebilir ya da faiz getirisi sağlayabilir, fondaki menkulün değeri artabilir ve satmadığınız sürece bu size kazanç getirebilir. Bu şekilde yatırım fonları neye göre artar? Sorusuna cevap verebiliriz.