DOLAR
19,0384
EURO
20,5492
ALTIN
1.187,43
BIST
4.956,93
,

Yatırım Portföyü Nasıl Çeşitlendirilir?

Yatırım Portföyü Nasıl Çeşitlendirilir?
05.07.2022 14:56
0
A+
A-

Yatırım Portföyü Nasıl Çeşitlendirilir?

Yatırım Portföyü Nasıl Çeşitlendirilir? Birikim yapmak kazançlar ve gelirlerin tasarruf yoluyla giderlerden arta kalan tutarlarının yatırıma yönlendirilmesini amaçlamaktadır. Birikim sahipleri yatırım için ayırdıkları bütçelerinin hangi yatırım aracı veya ürününde değerlendirmek istediklerine kendileri karar verirler. Ekonomistler ve finans uzmanlarının yatırım yapacak kişilere genel olarak önerdikleri yöntem ise yatırım portföyü çeşitlendirmektir.

Yazımızda yatırım portföyü nedir ve hangi yatırım araçları ile nasıl yatırım portföyü çeşitlendirebilirsiniz konularını ele alacağız. Ayrıca sizlerin doğru bir yatırım portföyü oluşturmanızın faydalarına bakacağız. Birçok farklı alanda birikimlerinizin değer kaybetmemesi veya kazanç sağlaması için yatırım portföyü konusuna hâkim olmak önemli bir artı olacaktır.

Yatırım Portföyü Nedir?

Bireysel veya kurumsal olarak varlık sahipleri birikimlerinin çeşitli yatırım araçları veya ürünlerinde değerlerini korumaları ya da ekstra kar elde etmeyi amaçlayabilirler. Yatırım yapan kişilerin yatırıma yönlendirdikleri tutarların yatırım ürün veya araçlarının hangilerinde olduğunu yatırım portföyü olarak niteleyebiliriz.

Yatırım portföyü esasında yatırımların genel durumunun görüldüğü yatırım havuzu şeklinde sadeleştirilebilir. Yatırım portföyü içerisinde yer alan yatırımlarınızın neler olabileceğine şirketiniz veya şahsınız adına sizler karar verebilirsiniz. Özellikle tek bir yatırım aracına yatırım yapmanın oldukça riskli bir durum olduğunu göz önünde bulundurarak yatırım portföyünüzü çeşitlendirmeniz oldukça önemlidir.

Bir sonraki başlıkta detaylarına yer vereceğimiz yatırım portföyü nasıl çeşitlendirilir konusu tüm birikiminizin bir veya çok az sayıda yatırım ürününe hapsolmasını engelleyen çeşitli ve dinamik bir yatırım pozisyonunda bulunmanızı sağlayan bir yöntem olarak değerlendirilebilir.

Yatırım Portföyü Çeşitlendirme Yöntemleri Nelerdir?

Yatırım Portföyü Nasıl Çeşitlendirilir? Sabit bir yatırım aracı ya da yatırım ürünü belirleyerek bütün birikimlerin o ürün veya araçta değerlendirilmesi büyük riskler barındırmaktadır. Örneğin tüm paranızı Dolar veya Euro gibi dövizlere yatırırsanız dünyanın ekonomik gelişmelerinin tesiri ile aniden gerçekleşen düşüşler sizi zarara uğratabilir. Aynı durum altın veya kripto para gibi bütün yatırım araçları için geçerlidir.

Bu durumda yapılması gereken ise birikiminizi çeşitli oranlarda farklı yatırım araçları veya ürünlerinde değerlendirerek yatırım portföyünüzü çeşitlendirmektir. Farklı alanlar ve farklı yatırım araçları ile çeşitlendirip zenginleştirdiğiniz yatırım portföyü sizlere hareket alanı açacaktır. Kötü giden bir yatırım pozisyonunuzu portföyünüzde bulunan diğer yatırım araçları telafi edebilecek ve siz de tüm birikiminiz ile riski minimuma indirmiş olacaksınız.

Özellikle hareketli piyasalarda yatırım yapmayı tercih eden kişiler için tek bir yatırım aracı ile işlem yapmak gerçekten sıkıntılı bir durum oluşturacaktır. Çeşitli ve zengin portföyü bulunan ve piyasa dinamiklerine göre hareket eden kişiler günümüz ekonomi ve finans gerçeklerine göre daha doğru hareket etmiş olacaklardır. Yatırım Portföyü Nasıl Çeşitlendirilir?

Yatırım Portföyü Çeşitlendirmenin Faydaları Nelerdir?

Geleneksel yatırımcılar açısından yatırım yaptığı ürüne bağlı kalmak neredeyse bir sadakat meselesi durumunda olabilir. Oysa ki finansal gelişmeler ve ekonominin kitabında yazan gerçekler bu durumun tam aksini önermektedir. Farklı yatırım araçları ile yatırım portföyü çeşitlendirilmesinin faydaları bu şekilde yatırım yapma yöntemini mantıklı kılmaktadır.

Yatırım portföyünün çeşitli olması rahat işlem yapabilme ve esnek bir yatırım pozisyonu sunması açısından oldukça avantajlıdır. Ayrıca yatırım portföyü çeşitlendirmek riskleri azaltan kar optimizasyonunu artıran bir yatırım yöntemi ve gereğidir. Gerek kaybetmenin önüne geçebilmek için gerekse de birçok farklı yatırımı portföyünüzde tutarak kâr marjınızı yükseltmek için yatırım portföyü çeşitlendirmek oldukça yararlı bir tercihtir. Topfakeid guides show how to get a fake id is a fragile issue because of the unlawful idea of this business. Luckily, digital forms of money and gift testaments can ensure secure, mysterious, and untraceable installments. These installment choices could appear to be muddled from the start, however most of sellers distribute express guidance for the entire system.

Genel olarak yatırım ürünlerinizin barındığı alan olan yatırım portföyü konusundan ve portföyünüzü çeşitlendirmenin faydalarından bahsetmeye çalıştık. Portföyünüzde çeşitli yatırım araçları veya ürünleri ile birikimlerinizi değerlendirmeniz sizlere bu yazıda yer veremediğimiz daha birçok fayda sağlayacaktır.