DOLAR
19,1073
EURO
20,7158
ALTIN
1.209,52
BIST
4.832,08
,

Döviz Alımı

Döviz Alımı
15.02.2023 16:19
0
A+
A-

Döviz Alımı

Döviz Alımı yapabilmek için döviz nedir bilmek gerekir. Döviz en basit tanımı ile yabancı ülke parasına verilen isimdir. Döviz kuru ise ülke parasının yabancı ülke parası karşısındaki değeri olarak tanımlanabilir. Döviz ihtiyacının belirlenmesinde arz ve talep dengesi önem kazanır. Bir ülkeye döviz ihracat yapılması sonucu, ülkeye turist gelmesi sonucunda yada doğrudan yapılan yabancı yatırımları sayesinde gelir. Döviz talep görür ve ulaşılması zor olursa döviz fiyatları artar, aksi durumda döviz fiyatları aşağı doğru hareket eder. Bazen ülkeler döviz karşısında kendi paralarının değerini düşük tutarlar. Buradaki asıl amaç yurt dışına rahat ticaret yapmak ve ticaret hacmini artırmaktır. Bu durumda da döviz artacak ve kendi para biriminiz düşecektir.

En Uygun Döviz Nereden Alınır?

Döviz Alımı konusunda karar verildiğinde piyasadaki şartları kontrol etmek faydalıdır. Ülkenin büyük bir miktarda alacağınız döviz cinsinden borç ödeyecek olması o dönemde dövize olan talebi fazla kılacağından döviz miktarı artacaktır. Piyasa şartlarını kontrol ederek döviz alım ve satımı rahat bir şekilde yapılabilir. Döviz fiyatlarını etkileyen ve dengede kalmasını sağlayan en önemli neden arz ve talep miktarının durumudur. Bu duruma göre piyasa şartlarında bir denge oluşacaktır. Aslında döviz kuruna etki eden birçok neden bulunur. Ülkenin gelişmişlik durumu ve kişi başına düşen milli gelir etkilerden bir tanesidir. Ülkenin borç ödeme dengesi, faiz oranları gibi faktörler de bunu tetikler.

Döviz Büroları

Döviz Alımı yapılabilecek yerlerin başında döviz büroları gelir. Günlük hayatta piyasada birçok noktada döviz alım satımı yapılan döviz büroları görmek mümkündür. Bunun dışında kuyumcularda da döviz alım satımı yapılmaktadır. Piyasada alım satım yapan bu yerlerin dışında bankalar tarafından da döviz alım satımı yapılmaktadır. Peki bu kadar alım satım yapan yer var ise döviz nereden alınmalıdır. Dövizi ne olarak kullandığınız ya da kullanacağınız önemlidir. Eğer bir yatırım aracı olarak döviz talebiniz var ise dövizin en düşük olduğu zamanı kollamak ve ona göre alım yapmak gerekir. Çünkü bu tür durumlarda genelde alım zamanı kazanç sağlanacaktır. İkinci bir husus alım satım yapılan döviz kurları arasındaki komisyon oranının nerede ne kadar olduğu hususunu araştırmak olacaktır.

Bankalar ve Diğer Yerler

Döviz Alımı bankalar üzerinden gerçekleştirildiğinde vergilendirilmesi anında yapılmaktadır. Banka üzerinden döviz alımı yapıldığında sahte olması konusunda emin olunur. Döviz almak, döviz alırken sahte olmamasına dikkat etmek gerekir. Kazanç sağlamak yerine sahte bir döviz alımı ile karşı karşıya kalındığında daha fazla zarar edilecektir. Bu anlamda bankalar güvenilir döviz alım yerleridir. Banka dışında bazı ofisler, mağazalar, kişilerde döviz alıp satımını el altından yapmaktadırlar. Bu gibi yerlerde yapılan alıma dikkat etmek gerekir. Alınan dövizin sahte olup olmadığının kontrol edilmesinde fayda vardır. Kuyumculuk sektörü ile uğraşanlardan yapılan döviz alımları bankaya göre daha az güvenli olsa da diğer yerlerden yapılan alımlara göre yine de güvenlidir.

Döviz En Uygun Nereden Alınır? Sorusuna en iyi cevabı bankalar şeklinde vermek mümkündür. Ancak döviz alımında zarar etmemek için günlük kurları takip etmek, en azından internet üzerinden bir piyasa araştırması yapmak, yapılan araştırma neticesinde karar vererek en ucuz komisyonu olan yeri tespit edip almaktır. Alacağınız dövizin gerçek olup olmadığı hususunu da mutlaka kontrol etmek gerekir. Yurt dışından döviz alma imkanı olanlar için buradan alınacak dövizler zaman zaman yurt içindeki dövizlerden daha uygun ve ucuz olabilmektedir. Kısaca uygun döviz alabilmek için küçük bir piyasa araştırması yapmak gerekir.