DOLAR
19,0398
EURO
20,5417
ALTIN
1.187,38
BIST
4.953,94
,

Sterlin Hangi Ülkenin Para Birimidir?

Sterlin Hangi Ülkenin Para Birimidir?
02.07.2022 19:20
0
A+
A-

Sterlin Hangi Ülkenin Para Birimidir? Tarihçesi

Sterlin Hangi Ülkenin Para Birimidir? Döviz piyasalarında TL karşısındaki yüksek değeri ile dikkat çeken sterlin, piyasa hareketleri ile dikkat çekmektedir. Peki, sterlinde son durum ne, sterlin hangi ülkenin para birimi, tarihçesi nedir? İşte detaylar…

TL’nin son dönemde yabancı paralar karşısında yaşadığı değer kaybı, özellikle sterlin gibi güçlü para birimleri karşısında daha büyük etkilere neden oluyor. Birleşik Krallık’ta kullanılan resmi para birimi olan sterlin, İngiliz sterlini olarak anılmaktadır. Pound sterling piyasalarda ise GBP simgesi ile gösterilmektedir. İngiltere ve Galler bölgesinde resmi olan tek banka olan Bank of England tarafından kontrol edilmektedir. İngiltere dışında farklı birtakım ülkelerde de kullanımına rastlanmaktadır.

Sterlin Tarihçesi Nedir?

Sterlin Hangi Ülkenin Para Birimidir? Küresel piyasalarda en güçlü para birimleri arasında yer alan sterlin, köklü tarihi ile de dikkat çekmektedir. Sterlin güncel fiyatında TL karşısında görülen yükseliş sonrasında yatırım amaçlı tercih etmek isteyenlerin de sterlin araştırmaları son dönemde artamaya devam ediyor. Kökeni 1694 yılına kadar dayayan ilk sterlin banknotları, İngiliz Merkez Bankası (Bank of Englad) tarafından basılmıştır. Tarihte basılan ilk banknotların üzerinde el yazısı yer almıştır. 1745 yılına kadar bu düzenle kullanılmaya devam etmiştir.

Bir ve iki pound değerinde banknotlar basılmaya başlamasının ardından söz konusu banknotlar Napolyon Savaşı sonrasında kaldırılmıştır. 1855 yılından itibaren banknotlar için tamamen baskı sistemine geçilmiştir. İkinci dünya savaşı yıllarında ise Naziler tarafından basılan sahte poundların piyasa sürülmesi tehlikesi ciddi etkiler oluşturmuştur. Sahteciliği önüne geçilmesi için özel birçok yöntem uygulanmaya başlanmıştır.

Sterlin Kuruşuna Ne Denir?

1 pound değeri 100 penyy olarak belirlenmiştir. Pence olarak da adlandırılmaktadır. Genelde sterlin ve pound karıştırılsa da ikisi arasında herhangi bir fark yoktur. 1 İngiliz sterlininin yüzde 1’ne denk gelen para birimi peni olarak tanımlanmaktadır. Buna ek olarak İngilizce konuşan bazı ülkelerde de kullanılmaktadır.

Sterlin Kullanan Ülkeler Hangileridir?

Sterlin Hangi Ülkenin Para Birimidir? Birleşik Krallık ülkelerinde kullanılan para birimi olan sterlin, İngiltere ve Galler bölgesi dışında da bazı ülkelerde kullanılmaktadır. Bank of England tarafından basılan ve kontrol edilen sterlin, İskoçya ve Kuzey İrlanda’da Bank of England ve Royak Bank of Scotlad ve Clydesdale Bank gibi sterlin banknotları basmaya yetkileri bulunmaktadır. Uluslararası para kodu ise GBP olarak gösterilmektedir. Poundu para birimi olarak kullanan ülkeler arasında Birleşik Krallık dışında Man Adası, Mısır, Jersey, Guernsey, Sudan gibi ülkeler yer almaktadır. Söz konusu ülkelerin büyük bölümü İngiliz sömürgesi etkisi altında bu para birimini kabul etmiştir.

İngiliz Sterlini Ne Kadar?

İngiliz sterlini döviz piyasalarında euro veya dolar kadar yaygın olarak tercih edilmemektedir. Kullanım alanlarının daha sınırlı olması nedeniyle bu etkisinin düşük olduğu düşünülebilir. Yüksek değeri ile yatırım amaçlı zaman zaman tercih edilse de diğer döviz türlerine göre sterlin daha az tercih edilmektedir. 2022 yılı itibariyle 20 lira bandında ilerleyen İngiliz sterlini, TL karşısında değer kazanan yabanı para birimleri arasında ilk sıralarda yer almaktadır.

Sterlin Hangi Ülkenin Para Birimidir?

İngiliz Sterlini Nasıl Alını?

Sterlin yatırımı fiziki olarak yapılabileceği gibi işlem gördüğü piyasalardan da alınabilmektedir. Bankalardan ve borsa piyasalarında güvenli platformlar tercih edilerek satın alma işlemleri yapılabilir. Döviz bürolarından da yatırım amaçlı olarak İngiliz sterlini tercih edecek kişilerin işlem yapmaları mümkündür. TL karşılığında veya diğer para birimleri karşılığında işlem çiftleri ile sterlin satın alma işlemleri yapılabilir. Güncel döviz piyasalarında TL karşısında yakından takip edilen İngiliz sterlini son dönemde yatırım amaçlı tercih edilmeye başlamıştır.