DOLAR
19,0436
EURO
20,7372
ALTIN
1.211,12
BIST
5.024,03
,

Varant Yatırımı

Varant Yatırımı
22.06.2022 13:22
0
A+
A-

Varant Yatırımlarının Avantaj ve Riskleri Nedir?

Varant Yatırımı; Varant yatırımlarının avantaj ve riskleri nedir hakkında borsa, hisse senetleri ve bu gibi piyasa yatırımları hakkında bilgi sahibi olmak isteyenlere yardımcı olacak açıklamalara yer vermeye çalışacağız. Varant yatırımlarının avantaj ve riskleri nedir konusunu ele alacağımız bu yazımızda öncelikle varantın ne olduğu hakkında bir değerlendirme yapmak isteriz.

Varant Yatırımı Nedir?

Varant Yatırımı; Borsada yatırımcılara hisse senetlerine nazaran daha farklı çeşitler ile yatırım yapma imkânı sunan varant yatırımı yöntemi hakkında bir tanım yapalım. Varant yatırımı nedir sorusuna cevap olarak ilk olarak söyleyebileceğimiz borsa İstanbul BİST 30 denilen ilk otuz hisse senetlerini dayanak alan kaldıraç kullanılıp vadeli işleme olanak tanıyan yatırım alternatifi diyebiliriz.

Varant denilen yatırımlar süresi önceden belirlenmiş vadeler kapsamında kullanım bedeli üzerinden alım satımı yapılabilen bir piyasa aracıdır. Varant şeklinde yatırım yapan kişilerin alıp satma hakkı bulunurken bu konuda herhangi bir yükümlü oldukları durum bulunmamaktadır. Varant olarak yapılan yatırımlarda risk yatırımcının değil ihraççı denilen aracı oluşumlardır.

Borsada veya çeşitli hisse senedi piyasalarında varant enstrümanı ürünler devamlı bir alım satım yapılan müzayede usulü ile işlem yapılabilen varlıklardır. Varant yatırımlarının avantajlarının ve risklerinin yer alacağı bir sonraki başlığımızı dikkatle okuyarak bu yatırım hakkında doğru karar vermenizi önermek isteriz.

Varant Yatırımlarının Avantajları Nedir?

Yatırım araçlarının yatırım yapacak kişi veya tüzel kuruluşlara sunduğu avantajları ve risklerin doğru analiz edilerek yatırım yapılacak ürünün belirlenmesi isabetli bir tercih olacaktır. Bu bakımdan varant yatırımlarının avantajları nedir şeklindeki sizlerin faydalanabileceği avantajların detaylarını yan başlıklar halinde sizlerle paylaşacağız.

Limitsiz kar, limitli zarar: Varant yatırımı yapan yatırımcılar belli bir oran ve tutarda varant primi ödeyerek zararlarını prim ile sınırlı tutabilirken kar cephesinde ise herhangi bir limit veya sınır bulunmamaktadır.

İşlemlerin zengin stratejiler içermesi: Yatırımcısı için farklı stratejileri uygulanabilir kılan varant yatırımlarının avantaj ve riskleri nedir başlıklı yazımızın bu bölümünde oynaklık gibi spekülasyon ve ana para koruma stratejilerinin yanı sıra varant yatırım yönteminde kaldıraç stratejisi kullanıp kazancı artıkmak mümkün olabilir.

İşlemlerin düşük komisyonlu oluşu: Borsa ve hisse senedi alım satımı piyasasında yatırımcılar için önemli bir konu da komisyon oranları olmaktadır. Varant yatırımlarının düşük komisyonlu işlemleri sağlaması da avantajlı bir yatırım yöntemi olduğuna işaret olabilir.

Teminatsız işlem yapabilme: VİOP ile Forex şeklindeki kontratların teminatlı olmasının aksine varant yatırımlarında işlem yapılırken teminat şartı bulunmamaktadır.

Asimetrik getiri opsiyonu: zararı kısıtlayan bir yapıda bulunan varant yatırımların kazanç olarak ise asimetrik bir şekilde herhangi bir limit bulunmamaktadır.

Kaldıraç uygulaması: birçok yatırım uygulamasında kullanılabilen kaldıraç sistemi varant yatırımlarındada kullanılabilir. Bu sistemin özünde az miktarla yüksek riskler alarak kazanç marjı ve olasılığını artırabilirsiniz. Risk ve kayıp oranı da kaldıraç oranı doğrultusunda artmaktadır.

Varant Yatırımlarının Riskleri Nedir?

Kazanç beklentisi ile yatırım yapılan hemen her yatırım ürünün kaybetme riski de bulunmaktadır. Varant yatırımlarının riskleri nedir gelin yan başlıklar ile görelim ve bu riskleri göz önünde bulundurarak bu yöntem ile yatırım kararınızı şekillendirmenize destek olalım.

Sınırlı ömürlü olmaları: Vadeleri önceden belirlenmiş olan varyant yatırım türünün bu sebeple ömrü ve kullanım süresi sınırlıdır.

Kaldıraç yüksekliği: Kaldıraç sistemi işler yolunda gittiğinde olağan üstü karlar sağlayabileceği gibi eğer yüksek kaldıraç kullanıyorsanız beklenmeyen bir senaryoda al aşağı olmanız içten bile değildir.

Zaman değeri özelliği: Varyantın en önemli özelliği zaman için ve kullanılırsa kaldıraçlar için bir maliyet ödenmesidir. Eğer uzun süre yatırımınız değerlenmez ise yatırımınız zaman ve kaldıraç maliyetleri ile eriyebilir.

Varant Yatırımı; Hisse senetleri ve borsa konuları ile ilgilenen kişilerin bilgilenmesine fayda sağlamak amacı ile varant yatırımlarının avantaj ve riskleri nedir şeklinde konuyu ele almış olduk.