DOLAR
19,1091
EURO
20,6909
ALTIN
1.205,08
BIST
4.911,22
,

DeFi Sistemlerinin Avantajı Nedir?

DeFi Sistemlerinin Avantajı Nedir?
22.06.2022 12:08
0
A+
A-

DeFi Sistemlerinin Avantajı Nedir?

DeFi Sistemlerinin Avantajı Nedir? DeFi sistemlerinin avantajı arasında öncelikle merkeziyetsiz olması sayılabilir. Bu sistemler, yasal sınırların dayatmalarına maruz kalmadan görevini yerine getirir. Finansal sistemin işleyişinde herhangi bir aracı kurum ve yasal kısıtlama söz konusu değildir. DeFi sistemlerinin avantajı kısa sürede popülerlik kazanmasını sağladığı için günümüzde farklı sektörlerde kullanılmaya başlamıştır. Bankacılık, finansal yatırım hizmetleri, sigorta sektörü alanlarında yaygın olarak kullanılır.

DeFi Sistemi Nedir?

Decentralized Finance isminin kısaltılmış hali olan DeFi, Türkçede merkeziyetsiz finans anlamına gelir. Finans sistemleri, DeFi ortaya çıkana dek bir aracı kuruma bağlı olarak çalışıyordu. DeFi ise finansal sistemlerin işleyişi için bir aracı kuruma ihtiyaç duyulmasına gerek kalmadan kullanım kolaylığı sağladı. Bu fikir, ilk defa 2009 yılında Genesis Bloku kurulduğunda öne sürülmüştü. Daha sonra üzerinde çalışmalar yapıldı, bu amaç doğrultusunda DeFi geliştirildi. DeFi platformları sayesinde yaşanan gelişmeler, bankacılık sektörlerinde de önemli gelişmeler yaşanmasına neden oldu. Günümüzde kripto para piyasasında önemli bir yere sahip olan DeFi sistemi, birçok Altcoin işleminde kullanılmaktadır.

DeFi sistemlerinin vermiş olduğu hizmetler; merkeziyetsiz borsalar, merkeziyetsiz sigorta ve merkeziyetsiz kredi olarak açıklanabilir. DeFi sistemi, anonim işlemlerin yapıldığı bir sistem olsa da hatalar kullanıcı kaynaklı olduğu için tamamen kullanıcı sorumluluğundadır. Kayıpların telafi edilmesi mümkün olmadığından çeşitli eleştiriler almış ve bu özelliği dezavantajları arasına eklenmiştir.

DeFi Sistemlerinin Avantajı Nedir? Finans ekosistemi, blokzinciri üzerine çalışılan yazılımların işleyişini yönetme imkanı tanımıştır. Popülerlik kazandığı sürece bakıldığında, kripto para piyasalarının ortaya çıktığı döneme denk gelir. Kripto paralarla birlikte popülerleşerek farklı sektörlerde avantajlarından yararlanılmaya başlamıştır.

DeFi Avantajları Nelerdir?

DeFi Sistemlerinin Avantajı Nedir? DeFi sistemlerinin avantajı merkezi olan finansla arasındaki farkların karşılaştırılması ile sunulur. Sağlamış olduğu başlıca avantajlar arasında şunlar sayılabilir;

  • DeFi sistemi kullanılarak yapılan işlemlerin tamamı anonimdir.
  • Bu sistem, üçüncü taraflardan kaynaklı hataları ortadan kaldırmış, hata riskine yer vermemiştir.
  • İşleyişlerin tamamında blokzinciri üzerine çalışan yazılımlar kullanılmaktadır.
  • Blokzincirinde tüm kayıtlar tutulur, geriye dönük kayıtlar talep edilebilir.
  • İşlem yapmak için KYC kullanılmasına gerek kalmamıştır.

Sağlamış olduğu avantajlarla birlikte dezavantajları da vardır ve çeşitli eleştiriler almıştır. Ancak özellikleri, özellikle kripto para piyasasında son derece önemli bir yer edinmesini sağlamıştır. Sigorta ve banka sektörleri de avantajlarından yararlanan başlıca sektörler arasına girmiştir.

DeFi Neden Ortaya Çıktı?

Finans sistemlerinde merkezi otoritelerin kullanıcı üzerinde büyük bir etkisi vardır. Otoriteler, kullanıcılar üzerinde kontrol oluşturmakta, kullanıcılar bağımsız hareket etme noktasında sorunlar yaşamaktaydı. Bu sorunlarla birlikte Genesis Bloku ortaya çıktı ve merkeziyetsiz finans sistemi üzerine düşüncelerin temelleri atıldı. Bu sistemlerin amacı temelinde merkezi otoritenin kontrol mekanizması oluşturmasını engellemekti. Amacına uygun şekilde geliştirildi ve finans sektöründe merkezi otoritenin etkisini kırmayı başardı.

DeFi özellikleri bakımından bir sisteme bağlı olmamak adına tasarlanmıştır. Devletlere, şirketlere, bireylere veya organizasyonlara bağlı değildir. Bu sayede kullanıcılar, otorite olmadan işlemlerini yapabilme özgürlüğü elde etti. Merkezi unsurlara bağlı olmaması, her kullanıcının kendi işlemlerini yapması ve bu işlemlerin sorumluluğunu almasına yol açtı. DeFi platformları kullanılırken uluslararası para transferleri daha hızlı yapılabiliyor ve düşük maliyetlerle işlemler tamamlanabiliyordu. Geleneksel finans sistemlerinin hatalarını ortadan kaldırmayı da amaçlamıştı ve başarılı sonuçlar elde edildi.

DeFi Dezavantajları Nelerdir?

DeFi sisteminin avantajları ile birlikte dezavantajları da vardır. Dezavantajları arasında teknolojik altyapılara bağlı olması sayılabilir. Teknolojik altyapı olmayan bölgelerde bu sisteme erişim sağlanması mümkün değildir. Sahtekarlık amacı taşıyan faaliyetler ortaya çıkabilir ve özellikle kripto para piyasası manipüle edilebilir. Bunun dışında dezavantajı olmadığı gibi DeFi sistemlerinin avantajı daha fazla tercih edilmesini sağlamıştır.