DOLAR
19,1073
EURO
20,7158
ALTIN
1.209,52
BIST
4.832,08
,

Bayrak ve Ters Bayrak Formasyonu Nedir?

Bayrak ve Ters Bayrak Formasyonu Nedir?
02.07.2022 21:57
0
A+
A-

Bayrak ve Ters Bayrak Formasyonu Nedir?

Bayrak ve ters bayrak formasyonu, flama formasyonu olarak da bilinir. Finansal piyasaları teknik analiz etrafında inceleyen bir formasyon olarak yer eder. Hisse senetlerini, borsa endekslerini ve kripto para grafiklerini inceler. Piyasalarda sıklıkla kullanılır ve analiz yapan uzmanların güvendiği bir tekniktir. Peki detaylarıyla bayrak ve ters bayrak formasyonu nedir? Ve bu formasyon nasıl yorumlanabilir? İnceleyelim.

Bayrak Formasyonu

Flama formasyonu olarak da anıldığından bahsettiğimiz bu formasyon kısa vadede oluşan ve devam olarak anlaşılan bir formasyondur. Geriye dönüş formasyonu olarak asla kullanılmayan bayrak formasyonu çok sert şekilde meydana gelen yukarı fiyat artışı ile meydana gelir. Meydana gelen bu fiyat artışının ardından bir konsolidasyon oluşur. Bu konsolidasyon da tıpkı bir bayrağa benzemesinden dolayı bu grafik bayrak formasyonu olarak adlandırılır. Yatırımcılar için bayrak formasyonunu takip etmek daha kolaydır. Çünkü fiyat artışı detayını kaçıran yatırımcılar grafikler üzerinden kolay bir şekilde bayrak formasyonunu görebilirler. Bayrak formasyonu oluşumu genel olarak sekiz bar ile olur.

Nadiren bar sayısı yükselse de asla yirmi barı geçmez. Yirmi barı geçen oluşumlar geçerliliğini yitirir çünkü beklenen artışın gelmediği anlamına gelir. Yatırımcılar tarafından hedeflenmiş fiyat değeri bu bayrak formasyonunda, oluşan bayrak direğinin başlangıcı ile bayrak kısmının arasında yer alan farkın yukarı hareket noktasına kadarki farkın eklenmesiyle belirlenir. Kısacası bayrak formasyonu kısa vadeli bir hız formasyonu olarak kullanılır.

Ters Bayrak Formasyonu

Aşağı yönde meydana gelen sert bir fiyat hareketi ile meydana gelen bu formasyon ters bir bayrağa benzer. Adını da meydana gelen bu ters bayraktan almıştır. Sert bir şekilde meydana gelen bu fiyat hareketinin ardından tekrar bir düzelme oluşur. Bu şekilde ters bayrak formasyonu tamamlanır. Bu formasyonda da geriye dönüş asla olmaz. Yatırımcılar ters bayrak formasyonunu da oldukça kolay bir şekilde fark edebilirler. Ters bayrak formasyonunun oluşumu kripto paralar ve borsa endekslerinin grafikleri ile meydana gelir. Aşağı yönlü bir hareketle gerçekleştiği için düşüşün devamı olarak anlaşılır. Kısa sürede gerçekleşen ters bayrak formasyonu hedeflenen trendin devamı anlamında da kullanılır.

Tıpkı bayrak formasyonunda olduğu gibi, ters bayrak formasyonunda da sekiz bar kullanılır. Yirmi bar üzerine çıkmaz ve yirmi barı geçmesi halinde geçerliliğini yitirir. Yatırımcılar, ters bayrak formasyonunun kırılma noktasını beklerler. Bayrak ve ters bayrak formasyonu bu şekilde gerçekleşir.

Bu Formasyon Meydana Geldiğinde Nasıl Yorumlanabilir

Bayrak ve Ters Bayrak Formasyonu Nedir? Bayrak ve ters bayrak formasyonu oluşumları karışık olarak görülse de yatırımcılar ve analizciler tarafından kolay bir şekilde anlaşılırlar. Bayrak ve ters bayrak formasyonunun yorumlanması için ilk dikkat edilmesi gereken şey oluşan bayrağın direk kısımlarının belirlenmesidir. Bu direk kısmı ilk hareket noktasıdır. Yatırımcılar ve analizciler bu direk noktasına göre hareket ederler. Bu ilk hareket noktasının ardından sert bir şekilde ikinci bir hareket yaşanır ve bu hareket aşağı ya da yukarı yönde meydana gelir. Bu yön bayrak formasyonunun biçimini belirler. Bu ikinci hareketin ardından ilk hareket noktası önemini yitirir. Kısa dalgalanmaların meydana gelmesi ile bayrak biçimi oluşur.

Bayrak şekli ile piyasanın alt ya da üst değerleri belirlenir. Bayrağın yeniden kırılması ile formasyon tam olarak tamamlanır. Bu hareket ile düşüş ya da yükseliş devam eder. Kısacası dipten gelen bayrak şekli düşüş, tepeden gelen bayrak şekli yükseliş anlamlarında kullanılır.

Bayrak ve ters bayrak formasyonunun nasıl yorumlanacağından ve bayrak ve ters bayrak formasyonu nedir? Sorusundan bahsettik. Bayrak ve Ters Bayrak Formasyonu Nedir?