DOLAR
19,0444
EURO
20,7271
ALTIN
1.211,32
BIST
5.016,95
,

En Popüler Hisse Senetleri

En Popüler Hisse Senetleri
12.07.2022 07:49
0
A+
A-

BIST Haftanın En Popüler Hisse Senetleri Belli Oldu

Borsa İstanbul (BIST) yatırımcısı olanların en çok kullandığı platformlarda en popüler hisse senetleri sıralandı. Yerli yatırımcılar borsada en çok hangi hisseleri yakından takip etti? İşte Investing platformuna göre haftanın en popüler hisse senetleri…

Küresel piyasalarda ABD’de görülen resesyon beklentisi fiyatlanırken, Borsa İstanbul (BIST) piyasası da hareketli bir dönemden geçiyor. BIST yatırımcıları piyasaya etki eden gelişmeleri yakından takip ederek hisse alım satım işlemlerinde kazanç elde etmeyi amaçlıyor. Geride kalan haftada BIST yatırımcılarının hangi şirketlerin hisselerini radarına aldıkları ortaya çıktı. Haftalık bazda yatırımcıların işlem hacimleri ve seçtikleri şirketlere göre ön plana çıkan hisseler belli oldu.

Borsa yatırımcısı, BIST 100 endeksinde kazandıran hisseleri takip etmeye devam ediyor. Türkiye’nin en büyük ve önde gelen şirketlerinin listelendiği bu piyasada kazanç sağlamak için araştırma yapan yatırımcı sayısı giderek artıyor. Yerli yatırımcıların Borsa İstanbul hisselerini takip ederken kullandığı en popüler platformlar arasında Investing de yer alıyor. Haftalık bazda bu platformu kullanan BIST yatırımcılarının en çok tercih ettiği şirketlerin hisseleri belli oldu. Yatırımcıların ilgilendiği hisselerdeki değişimler de dikkatlerden kaçmadı. Küresel piyasalarda belirsizlikler sürerken BIST endeksinde en popüler hisse senetleri ön plana çıktı.

En Popüler Hisse Senetleri

Borsa İstanbul yatırımcılarına göre haftanın en popüler hisse senetleri arasında EREGL, SASA, ULUUN, THYAO ve MAKIM hisseleri öne çıktı. Bu hisselerinin geçtiğimiz hafta içindeki hareket özetleri ve işlem hacimleri yerli yatırımcıların dikkatinden kaçmadı. En çok kazandıran hisselerde alım satım yapmak isteyen ve bu işlemler için doğru zamanı kollayan yatırımcıların hareketleri ortaya çıktı. Bu kapsamda son dönemde adından sık sık söz ettiren EREGL hissesi haftaya 27.04 seviyesinden başladıktan sonra 25.60 seviyesine kadar geriledi. Düşüş trendini sürdüren EREGL hissesinde haftalık kapanış 26.52 seviyesine geldi.

Borsa İstanbul yatırımcısı hangi şirketlerin hisselerinde kazançlı fiyat hareketlerinin olduğunu yakından takip etmeye devam ediyor. Son dönemde yerli yatırımcıların en çok tercih ettiği şirketlerde de ciddi fiyat hareketleri görülmeye başlandı. Geniş bir yatırımcı kitlesine sahip olan SASA hissesi, Investing platformundaki kullanıcılarının en çok ilgilendiği hisse senetlerinden biri oldu. SASA’nın haftalık performansına bakıldığında açılış 42.06 seviyesindeyken Salı günü yaşanan düşüşte 40.54 seviyesine kadar gerileme görüldü. Ancak toparlanma sinyalleri gösteren SASA haftalık kapanışı 41.14 seviyesinde tamamlamayı bildi.

BİST Hisselerinde Performans Özeti

Ulusoy Un Sanayi Şirketi’nin BIST 100 içinde listelenen hissesi ULUUN, yerli yatırımcıların büyük ilgisi ile karşılaştı. ULUUN hissesi Borsa İstanbul’da haftaya 22.74 seviyesinden başladı. Hafta içinde inişli çıkışlı bir grafik çizen ULUUN hissesi Perşembe günündeki düşüşte 21.40 seviyesini gördü. Hisse senedi bundan sonra hızlı bir yükseliş hareketine başlayarak haftayı 23.26 seviyesinden kapattı ve yatırımcılarına tatmin edici oranda bir kazanç sağladı.

Türkiye’de borsa yatırımcısı tarafından her dönem ilgi gören şirketlerden Türk Hava Yolları, geride kalan haftada en popüler hisse senetlerinden biri oldu. Borsa İstanbul’da listelenen THYAO haftaya 49.68 seviyesinden başladı. Yatırımcıların büyük ilgisi ile karşılaşan THYAO Salı gününde yaşanan satışla 47.10 seviyesine kadar geriledi. Kısa sürede toparlanma hareketlerinin gelmesiyle birlikte THYAO haftayı 49.53 seviyesinde kapadı.

Son olarak Makim Makine Teknolojileri Sanayi haftaya 16.57 seviyesinden başladı. Hisse senedi Perşembe gününde 13.27 seviyesine kadar geriledikten sonra 13.71 seviyesinden kapanış yaptı. Bu fiyat hareketleri ile birlikte Borsa İstanbul’daki oynaklık yeniden yatırımcıların alışmış olduğu seviyeye döndü. Haftalık bazda yatırımcılardan en fazla ilgi gören hisse senetleri bu şekilde sıralandı.