DOLAR
19,0398
EURO
20,5417
ALTIN
1.187,38
BIST
4.953,94
,

Fiili Dolaşımdaki Hisse Sayısı Ne Demek?

Fiili Dolaşımdaki Hisse Sayısı Ne Demek?
30.06.2022 13:09
0
A+
A-

Fiili Dolaşımdaki Hisse Sayısı Ne Demek?

Fiili Dolaşımdaki Hisse Sayısı Ne Demek? Fiili dolaşımdaki hisse ne demek sorusu pek çok kişi tarafından merak edilmekte olan sorular arasında karşımıza çıkıyor. Borsaya daha önce girmiş ve az da olsa bilgi sahibi olan kişiler fiili dolaşımdaki par oranı tabirini kolaylıkla anlarken, borsaya henüz yeni adım atmış yatırımcıların bu kelimeyi anlamakta zorlanması doğal bir durum olarak biliniyor. Dolayısıyla fiili dolaşımdaki hisse kavramı açıklanması gereken terimler arasında yer alıyor.

Fiili Dolaşımdaki Pay Oranı Ne Anlama Gelmektedir?

Fiili Dolaşımdaki Hisse Sayısı Ne Demek? Borsa üzerinden işlem görmekte olan şirket ya da firmaların anlık likidite veya dolaşımdaki payları üzerinde alım ve satım amacı ile yapılmakta olan işlemlerdeki paylar fiili dolaşımdaki pay olarak adlandırılıyor. Kimi zaman halka açıklık kavramı ile karıştırılıyor olsa da aslında fiili dolaşımdaki pay oranı farklı bir terim olarak karşımıza çıkıyor. Bu iki kavram teorik olarak büyük farklılıklara sahip kavramlar olarak biliniyor. Fiili dolaşımdaki hisse oranı, aslında temel olarak basit bir şekilde açıklanması gerekirse bir şirket ya da firmanın borsa üzerinde işlem görebilir durumda bulunan paylarını ifade eden bir terim olarak açıklanabiliyor.

Bilindiği üzere 2010 yılından öncesinde borsa üzerinden halka arz edilmiş şirketler ile alakalı olarak bazı haksızlıklar yaşanabiliyordu. Bu haksızlıklara ilişkin olarak da Sermaye Piyasası Kurulu (kısaltılmış adı ile SPK) 2010 yılında bu konu ile ilgili bazı düzenlemelere gitti. 23 Temmuz 2010 yılında yayınlanan Sermaye Piyasası Kurulu kararı ile birlikte Borsa İstanbul Hisse Senetleri Piyasası üzerinden işlem görmekte olan firmaların,

  • Teminat verilmiş olan paylarının
  • Firmaya ait olan sandık ve vakıfların mülkiyetinde yer alan paylarının
  • Yasaklı paylarının
  • Hacizli durumda olan paylarının
  • Kısıtlı olan ve hukuki anlamda alım – satımı yapılamayacak olan paylarının
  • Kamu tüzel kişiliği mülkiyetinde bulunmakta olan paylarının
  • Şirker kurucuları veya yakın aile üyelerinde ya da bu kişilerin ilişkili durumda oldukları kurumların, grupların sahip olduğu paylarının

Şirkete ilişkin fiili dolaşımda bulunan pay oranı kapsamında ele alınmaması gerektiğine karar verildi ve karara ilişkin olarak bu paylar fiili dolaşımdaki pay oranı kapsamının dışına alındı.

Fiili Dolaşımdaki Pay Oranı Nereden Öğrenilebilir?

Fiili dolaşımdaki pay oranını öğrenmek merak edilen konular arasında karşımıza çıkmaktadır. Bilindiği üzere fiili dolaşımda bulunan pay oranları ve bu oranlara ilişkin tüm değişiklikler Kamuoyu Aydınlatma Platformu üzerinden bildirilmekte ve paylaşılmaktadır. Dolayısıyla bir firma ya da şirkete ilişkin fiili dolaşımdaki pay oranı konusunda yapılacak tüm araştırmalar Kamuoyu Aydınlatma Platformu (KAP) resmi web sitesi üzerinden gerçekleştirilebilmektedir. Yani bu sorgulamaları internet üzerinden kolay bir şekilde yapabilmeniz mümkündür. Bir şirket ya da firmanın fiili dolaşımda bulunan pay oranını görüntülemek ve sorgulamak istiyorsanız öncelikle Kamuoyu Aydınlatma Platformu sitesine girmelisiniz.

Sonrasında ise sayfa üzerinden detaylı sorgulama bölümüne tıklamalısınız. Açılacak sorgulama sayfası üzerinden kutucuklarda istenen verileri girdikten sonra tarih aralığını seçerek sorgulama işlemini tamamlayabilirsiniz. Eğer belli bir şirket için sorgulama yapmayacaksanız o kısımları boş bırakarak genel bir arama yapabilmeniz de elbette mümkündür. Bunun yanı sıra yine aynı site üzerinden sorgulama yapmak istediğiniz şirket ya da firma sayfasına giderek genel bilgiler kısmından da bu payı öğrenebilmeniz mümkün. Bunun için sermaye ve ortaklık kısmına tıklamalı ve açılan sayfa fiili dolaşımlar bölümüne gitmelisiniz. Bilindiği üzere borsa üzerinden işlem gören tüm firma ve şirketlerin fiili dolaşımdaki hisse oranları Kamuoyu Aydınlatma Platformu aracılığı ile yayınlanmakta ve her hafta mutlaka güncellenmektedir. Fiili Dolaşımdaki Hisse Sayısı Ne Demek?