DOLAR
19,0384
EURO
20,5492
ALTIN
1.187,43
BIST
4.956,93
,

Hisse Senedi ve Tahvil Arasındaki Farklar

Hisse Senedi ve Tahvil Arasındaki Farklar
20.06.2022 10:53
0
A+
A-

Hisse Senedi ve Tahvil Arasındaki Farklar Nelerdir?

Hisse Senedi ve Tahvil Arasındaki Farklar, Hisse senedi ve tahvil arasındaki farklar hukuksal ve ekonomik açıdan olmak üzere ayrılmaktadır. Tahvil müşterilerin fon ihtiyaçlarını karşılayabilmeleri için borçlanma senetleri olarak bilinmektedir. Hisse senetleri ise şirketlerin sermayesinin belirli bir bölümünü temsil etmekte olan sahibine ortaklık hakkı veren menkul kıymetler olarak bilinir. Yani temelde hisse senedi sahibine ortaklık verirken tahvil de alacak hakkı sağlamaktadır. Hisse senedi ve tahvil arasındaki farklar nelerdir? Konusunu bilmekte fayda var.

En temel fark olarak tahvil bir borç senedi, hisse ise bir mülkiyet senedir. Elinde tahvil olan bir kişi tahvil çıkarmış olan kurumun artık alacaklısıdır. Yani şirket artık o kişiye borçludur. Hisse senedi olan kişi ise artık şirketin ortağı durumundadır. Tahvil sahibinin işletmeye kullandırdığı sermaye yabancı sermayedir. Fakat hisse sahibinin işletmeye kullandırdığı sermaye ana sermaye olarak tanımlanmaktadır.

Tahvil sahibi şirketin aktifi üzerindeki alacağından başka hiçbir hakka sahip değildir. Şirketin yönetimine katılamaz. Tahvil sahipleri de alacaklarını aldıktan sonra şirketin mal varlığı üzerinde hiçbir hak talep edemezler. Hisse senedi satın alarak şirketin ortağı olan hak sahipleri tüm ortaklık haklarından yararlanabilirler. Yönetime de katılabilirler. Tahvilin vadesi kesin olarak belirlenmiştir ve getirisi de sabittir. Hisse senedinin getirisi ise değişkendir. Hisse senedinin getirisi şirketin dağıtacağı kar payına bağlıdır.

Tahviller şirketler dışında devlet ve belediyeler gibi tüzel kişiliğe sahip kamu kuruluşları tarafından da çıkarılabilmektedir. Hisse senetleri, anonim şirket, anonim şirket statüsündeki kuruluşlar tarafından ihraç edilmektedir. Hisse senedi ve tahvil arasındaki farklar nelerdir? Sorusunun yanıtı için belirtilenler dahilinde bilgi sahibi olunması gayet mümkündür.

Hisse Senedi Avantajlı Mıdır?

Hisse senetleri likit bir piyasadır. Yani yatırımcılar finansal varlıklarını en hızlı şekilde nakite çevirebilir. Hisse senedi avantajları daha birçok seçenekle devam etmektedir. Hisse senedine sahip olmanız halinde birçok hakka da sahip olursunuz. Ortak olunan şirketin kar payına, oy hakkına, rüçhan hakkına, bilgi alma hakkına ve şirket yönetimi hakkına sahipsiniz demektir. Alacağınız hisse senedinin adeti oranında pay hakkınızı şirket sermayesinden alabilirsiniz.

Tahvil Çeşitleri Nelerdir?

Devlet tahvilleri, özel sektör tahvilleri, primli ve başa baş tahviller, hamiline ve nama yazılı tahviller, paraya çevrilme kolaylığı olan tahviller, ikramiyeli tahviller, sabit ve değişken faizli tahviller, garantili ve garantisiz tahviller, endeksli tahviller olmak üzere çeşitleri vardır. Yatırım yapılması yönünden değişkenlik göstermekte ve her birinin ödenme şekli farklı kasalardan olmaktadır. En risksiz ve güvenilir olanı genellikle devlet tahvilleridir. Getirisi düşük olsa da borç verdiğiniz kurum devlet olduğu için garanti ve güvenilir olmaktadır.

Tahvil çeşitleri tamamen sizin seçiminize kalmış ve karar verme süreci size aittir. Tabi ki her birinin özelliklerini ve getirisini bilmek kaydıyla işlem yapmanız daha doğru olacaktır. Arz ve talebe göre belirlenen tahvillerde farklı dönem bazında faizler uygulanmaktadır.

Hisse Senedi ve Tahvil Riskleri Nelerdir?

Tahviller hisse senetlerine göre daha düşük risklidir. Bunun nedeni ise tahvillerin daha sabit faiz oranlarının olmasıdır. Tahvil de getirinin net olmasına nazaran hisse senedinde durum böyle değildir. Hisse senedi ve tahvil riskleri farklılık göstereceği içi detaylı olarak bilgi almak önemlidir.

Çünkü şirketin kar payına bağlı olarak durum değişmektedir. Bu yüzden yatırımcıların riskleri ve kayıpları göz önünde bulundurarak karar vermeleri en etkili yöntemdir. Tüm bunlar doğrultusunda hisse senedi ve tahvil arasındaki farklar nelerdir? Ve ne gibi getiriler vardır gibi sorular önem arz etmektedir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.