enflasyonemeklilikötvdöviz
DOLAR
13,7253
EURO
15,5558
ALTIN
787,14
BIST
1.910
Güncel Konular
Senet Karşılığı Kredi Kredi işlemlerini kolaylaştırmak ve çek/senet karşılığı kredi almak isteyenler için bankalar tarafından hızlı ve güvenilir hizmet sunuluyor. Kredi ihtiyacını karşılamak ve nakit para bulmak isteyenler öncelikle nasıl kredi çekecekleri konusunda araştırma yapmaktadır. Herhangi bir şekilde bankalardan kredi alamayan ve acil nakit ihtiyacını karşılayamayan tüketiciler, senet karşılığında kredi...
20.11.2021
Zoom’a nasıl yatırım yapılır? Zoom hisse; Son bir buçuk yılda ne yaptın? Pandemi nedeniyle hepimiz evde daha fazla zaman geçirdik ve hem sevdiklerimizle hem de iş arkadaşlarımızla iletişim kurmanın yeni yollarını bulmak zorunda kaldık. Ve birçoğumuz için Zoom ile tanıştık. Bu video konferans yazılımı pek çok kişinin hayatına girmiş ve günlük hayatımızda o...
12.11.2021
Evrensel rekabetin tarafları Evrensel rekabet ortamında söz konusu taraf sayısı, tüketici ve rekabet içerisindeki firmalar olmak üzere iki diyebiliriz. Taraflar arasındaki ikili ilişkiler; sadece karşılıklı çıkarlar olmaktan ziyade, bir iş planlaması olarak yerini almaktadır. Neden bir iş planlaması olarak değerlendirildiğine değinecek olursak şu şekilde açıklayabiliriz; Arz–talep dengesi gereğince mevcut talebi...
09.11.2021
Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yapmanız için 12 neden Türkiye’de Bitcoin ve kripto para birimleri giderek daha popüler hale gelse de birçok insan bunlara yatırım yapmak için bir nedenleri olup olmadığından emin değil. Bu yazıda, Bitcoin ve / veya diğer kripto para birimlerine yatırım yapmayı neden geciktirmemeniz gerektiğine dair...
09.11.2021

Kripto Para Nedir?

Kripto Para Nedir?
04.11.2021
0
A+
A-

Kripto Para Nedir?

Kripto Para Nedir? Son yılların yeni para birimi fenomenlerini barındıran kripto para, kriptoloji bilimini kullanan sanal ve dijital para birimidir. Daha önce bilmesek de aslında yıllardır banka kartlarımız, sanal ortamda yaptığımız alışverişlerde bu paraları kullanıyoruz. Şifrelenmesi matematik temeline dayanan bu sistem aslında bizim sanal ortamda yaptığımız harcamalardı; çünkü sadece sistemdeki rakamlar değişiklik gösteriyordu. Yeni nesil kripto paranın da aynı bu sistemde çalıştığını düşünebiliriz.

Kripto para popülaritesini organik bir yapıya sahip olmasına borçludur. Diğer para birimlerinden farklı ve cazip olmasının sebebini herhangi bir otorite ve merkezi otorite tarafından yönetilmiyor oluşudur. Bu durum kripto paraları daha güvenilir kılıyor.

Kripto Para Nasıl Ortaya Çıktı?

Bu soru bir sır gibi gizemini korumaya devam ediyor. İlk kripto para olarak bildiğimiz Bitcoin bize sorularımızın cevabını az da olsa veriyor. Bitcoin’nin kurucusu olarak anılan “Satoshi Nakamoto” bizi kripto para dünyası ile tanıştıran isimdir. İlk makalesini yayınlamasıyla 2008’den beri sektörde yerini alan bu kripto para birimi, ilk işlemini 2009 yılında gerçekleştirmiş ve seneler sonra istediği ünü kazanmış durumda. Gelişimini 8-9 sene içerisinde sessiz sedasız gerçekleştirerek devlet başkanlarından dev yatırım şirketlerine kadar herkesin diline dolanmayı başarmıştır. Bu ün daha nice kripto para biriminin ortaya çıkmasına ve onları tanımamıza sebep olmuştur.

Satoshi Nakamoto aslında kim? Yoksa bir topluluk mu? Bu soruların cevabını kimse bilmiyor. İsminden anlayacağınız üzere Japonya’da kurulduğunu söyleyebiliriz. Yine bu ismin 2010 yıllarının sonlarında da kurduğu bu sistemden ayrıldığı söylentiler arasında.

Kripto Paranın Üretimi Nasıl Yapılıyor?

Kripto para, kullanıcı bazlı bir modele sahiptir ve hakkında bilmeniz gereken ilk şey her para biriminin belirli bir üretim sınırı olmasıdır. Bu duruma Bitcoin üzerinden açıklık getirebiliriz. İlk yayınladıkları protokolde yalnızca 21 milyon bitcoin bulunabilir maddesi yer almaktadır. Yani bizlere bir üretim sınırı koymaktadırlar. Böylelikle gitgide paraya olan ilginin artmasını sağlıyorlar, bulunması giderek zor hale geliyor.

Mining (Kripto Para Madenciliği)

Kripto para madenciliği yani “mining” terimlerini mutlaka duymuşsunuzdur. Üretim tam olarak bu sistem ile yapılıyor. Altın bulmak için yapılan kazılar yerini bu sefer işlemci gücü ve güçlü internet bağlantısına bırakıyor. Kripto para için matematik problemleri, yazılımlarla birlikte çözülüyor ve kripto para ile ödüllendiriliyorsunuz. Böylece herkesin kolaylıkla üretim yapabileceği bir sisteme dönüşüyor. Kısacası ne kadar çok problem çözersen o kadar çok üretir, kazanırsın.

Kripto Para Güvenilir mi?

Kolay para kazanmanın yollunu en güvenilir şekilde sağladığını düşündüğümüz bu sistem aslında ne kadar güvenilir? Aslında merkezi bir otorite ile üretilmediği için güvenilir olduğunu rahatça belirtebiliriz. Ancak işin içine elektronik sistem girdiği zaman sizin için bazı şeyler zorlaşabiliyor. Bilgisayarınızın çökmesi sonucunda kazandığınız kripto para sanal cüzdana aktarılmadıysa silinip kayboluyor. Hesabınız hack’lenme eylemi ile karşı karşıya kaldığı zaman da artık paranız için yapılabilecek hiçbir şey kalmıyor. Bu sistemde milyar dolar kazançlar elde edildiği için çok fazla saldırıya maruz kalabiliyorsunuz.

Kripto paraların güvenliğini sağlayan bir sistem yok mu diye soracak olursanız “Blockchain” imdadınıza yetişecektir.

Blockchain Nedir?

Kelime anlamı “Blok zinciri” olan bir veri tabanıdır. Şifrelenmiş işlem takibi sağlayan bir veri tabanı olarak da tanımlanır. Adını en fazla Bitcoin ile duyduğumuz bu isim aslında “veri” olan her yerde kullanılabilen bir teknolojidir. İş ağındaki işlemlerin kaydedilmesi ve takip edilmesi sürecini kolaylaştıran, paylaşılan ve üzerinde asla değişiklik yapılamayan bir kurulumdur. Kripto para bir blockchain ağında izlenebilir ve üzerinde işlem yapılabilir. Böylece risk azalmış olur ve işe dahil olan tüm maliyetlerin azaltılmasını sağlar.

Blockchain’de sistem bilgi üzerinden ilerler. Alınan bilginin hızı ve doğru şekilde alınması en iyisidir. Yalnızca izni olan ağ üyeleri bu sisteme erişebildiği için sistemde bir başkasının değişiklik yapamaması ve paylaşılan bilgilerin hassaslığına odaklanması sayesinde idealliğine korumaktadır. Yapılan kripto para transferleri her bir bloğu oluşturur. Göndericinin adı, gönderdiği para tutarına kadar her bir bilgi ayrı bir bloktur. Transfer sırasında oluşan bloklar şifrelenir ve hiçbir zaman değiştirilemez ve kırılamaz hale getirilir. Bloklar tüm ağlara dağıtılır ve böylelikle aynı şifreyi içeren bilgiler bulunur.

Şeffaf içeriğe sahip olması aklınızı karıştırmasın. İsteyen herkes birikmiş blokları inceleyip gözden geçirebilir fakat blok üzerindeki bilgiler sadece içerisinde barındıran alıcı ve satıcı tarafından işlenebilir. Bu teknoloji bireysel kullanıcılara dijital kimlik üzerinden kontrol imkânı sağlar. Böylelikle küresel açık bir hesap defteri oluşmuş olur. Sadece sanal para üretiminde değil farklı alanlarda aklama, yönetme ve depolama gibi işlemleri için de tercih edilebilir.

Kripto Para Nasıl Alınır?

Kripto para kazanmanızın iki yolu vardır: platform üzerinden gerçek para birimleri karşılığında satın alabilir veya kripto para kazabileceğiniz kriptografik şifreleri çözerek kripto para madenciliği sonucunda kazanç sağlayabilirsiniz. Kripto para değeri madencilik sistemine göre değişiklik gösterir.

Sanal para alımı internet sitesi üzerinden de gerçekleştirilebilir. Ücreti piyasadaki arz-talep durumuna göre sağlanır. Kripto para değerlerinin ufak parçalara bölünebildiği için istediğiniz tutarda alabilirsiniz. Para alım ve satımı için sanal cüzdana, yani kripto para hesabınızın olması gerekmektedir. İnternet sitelerinin vermiş olduğu talimatlar üzerinden ilerleyip hesabınızı kolaylıkla oluşturabilirsiniz. Vermeniz gereken özel bilgileriniz doğum tarihiniz ve T.C. kimlik numaranız olacaktır.

Oluşturduğunuz hesap böylelikle başvurduğunuz internet sitesi üzerinden en güvenilir şekilde sağlanacak ve siz de güvenli ve hızlı para kazanacaksınız.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.