DOLAR
19,0384
EURO
20,5492
ALTIN
1.187,43
BIST
4.956,93
,

Arbitraj Nedir? Arbitraj Nasıl Yapılır?

Arbitraj Nedir? Arbitraj Nasıl Yapılır?
05.04.2022 23:22
0
A+
A-

Arbitraj Nedir? Arbitraj Nasıl Yapılır?

Alternatif yatırımlar dünyasında uygulayabileceğiniz birkaç strateji ve taktik var. Bu stratejiler genellikle, çoğu uzun vadeli hisse senedi ve tahvil yatırımcısı tarafından kullanılan tipik “al ve tut” taktiklerinden farklıdır ve genellikle daha karmaşıktır.

Arbitraj, sofistike bir yatırımcı tarafından kullanıldığında olağanüstü kârlı olabilen bir alternatif yatırım stratejisidir. Ayrıca göz önünde bulundurmanız gereken riskler de taşır. Arbitrajı alternatif yatırım stratejinize etkin bir şekilde dahil etmek için ilgili nüansları ve riskleri anlamak çok önemlidir.

Aşağıda, bilmeniz gereken üç türe bir bakış da dahil olmak üzere arbitrajın bir özeti verilmiştir: saf arbitraj, birleşme arbitrajı ve dönüştürülebilir arbitraj.

ARBİTRAJ NEDİR?

Arbitraj , bir yatırımcının fiyat farkından yararlanmak ve kar elde etmek için aynı anda farklı piyasalarda bir varlık alıp sattığı bir yatırım stratejisidir. Fiyat farklılıkları tipik olarak küçük ve kısa ömürlü olsa da, getiriler büyük bir hacimle çarpıldığında etkileyici olabilir. Arbitraj, genellikle hedge fonları ve diğer sofistike yatırımcılar tarafından kullanılır.

Saf arbitraj, birleşme arbitrajı ve dönüştürülebilir arbitraj dahil olmak üzere çeşitli arbitraj türleri vardır. Küresel makro, arbitrajla ilgili başka bir yatırım stratejisidir, ancak ülkeler arasındaki ekonomik değişimlere yatırım yapmayı ifade ettiği için farklı bir yaklaşım olarak kabul edilir.

ARBİTRAJ TÜRLERİ

1. Saf Tahkim

Saf arbitraj , bir yatırımcının fiyat farkından yararlanmak için aynı anda farklı pazarlarda bir menkul kıymet alıp sattığı yukarıdaki yatırım stratejisini ifade eder. Bu nedenle, “arbitraj” ve “saf arbitraj” terimleri genellikle birbirinin yerine kullanılır.

Birçok yatırım çeşitli pazarlarda alınıp satılabilir. Örneğin, büyük bir çok uluslu şirket hisselerini New York Menkul Kıymetler Borsası (NYSE) ve Londra Menkul Kıymetler Borsası gibi birden fazla borsada listeleyebilir. Bir varlığın birden fazla pazarda alınıp satılması durumunda, fiyatların geçici olarak senkronizasyon dışı kalması olasıdır. Bu fiyat farkı ortaya çıktığında saf arbitraj mümkün olur.

Saf arbitraj, döviz kurlarının ne kadar küçük olursa olsun, fiyat farklılıklarına yol açtığı durumlarda da mümkündür.

Sonuç olarak, saf arbitraj, bir yatırımcının piyasadaki verimsizliklerden yararlandığı bir stratejidir. Teknoloji ilerledikçe ve ticaret giderek daha fazla dijitalleştikçe, fiyatlandırma hataları artık hızla belirlenip çözülebildiğinden, bu senaryolardan yararlanmak daha da zorlaştı. Bu, saf arbitraj potansiyelinin nadir görülen bir durum haline geldiği anlamına gelir.

2. Birleşme Arbitrajı

Birleşme arbitrajı , halka açık iki işletme gibi birleşen varlıklarla ilgili bir tür arbitrajdır.

Genel olarak, bir birleşme iki taraftan oluşur: devralan şirket ve hedefi. Hedef şirket halka açık bir kuruluşsa, devralan şirket söz konusu şirketin ödenmemiş payını satın almalıdır. Çoğu durumda, bu, duyuru sırasında hisse senedinin işlem gördüğü şey için bir primdir ve hissedarlar için bir kâr sağlar. Anlaşma halka açık hale geldikçe, anlaşmadan kâr elde etmek isteyen tüccarlar, hedef şirketin hisselerini satın alarak, onu açıklanan anlaşma fiyatına yaklaştırıyor.

Hedef şirketin fiyatı, anlaşma fiyatıyla nadiren eşleşir, ancak genellikle hafif bir indirimle işlem görür. Bunun nedeni, anlaşmanın başarısız olma veya başarısız olma riskinden kaynaklanmaktadır. Anlaşmalar, değişen piyasa koşulları veya anlaşmanın Federal Ticaret Komisyonu (FTC) veya Adalet Bakanlığı (DOJ) gibi düzenleyici kurumlar tarafından reddedilmesi dahil olmak üzere çeşitli nedenlerle başarısız olabilir.

En temel biçiminde, birleşme arbitrajı, bir yatırımcının hedef şirketin hisselerini indirimli fiyatından satın almasını ve ardından anlaşma gerçekleştiğinde kâr etmesini içerir. Ancak, birleşme arbitrajının başka biçimleri de vardır. Örneğin, bir anlaşmanın başarısız olabileceğine veya başarısız olabileceğine inanan bir yatırımcı, hedef şirketin hisse senetlerini açığa çıkarmayı seçebilir.

3. Dönüştürülebilir Arbitraj

Dönüştürülebilir arbitraj , dönüştürülebilir tahviller veya dönüştürülebilir borç olarak da adlandırılan dönüştürülebilir tahvillerle ilgili bir arbitraj biçimidir.

Dönüştürülebilir tahvil, özünde diğer tahviller gibidir: Tahvil sahibine faiz ödemeleri sağlayan bir tür kurumsal borçtur. Dönüştürülebilir bir tahvil ile geleneksel bir tahvil arasındaki temel fark, dönüştürülebilir bir tahvilde, tahvil sahibinin bunu daha sonraki bir tarihte, genellikle iskontolu bir oranda temel şirketin hisselerine dönüştürme seçeneğine sahip olmasıdır. Şirketler, daha düşük faiz ödemeleri sunmalarına izin verdiği için dönüştürülebilir tahviller çıkarır.

Dönüştürülebilir arbitraj yapan yatırımcılar, tahvilin dönüştürme fiyatı ile dayanak şirketin hisselerinin cari fiyatı arasındaki farktan yararlanmaya çalışırlar. Bu, tipik olarak, şirketin konvertibl notunda ve temel hisselerinde aynı anda uzun ve kısa pozisyonlar alarak elde edilir.

Yatırımcının hangi pozisyonları aldığı ve alım-satım oranı, yatırımcının tahvilin uygun fiyatlı olduğuna inanıp inanmadığına bağlıdır. Tahvilin ucuz olduğu düşünülen durumlarda, genellikle hisse senedinde kısa pozisyon ve tahvilde uzun pozisyon alırlar. Öte yandan, yatırımcı tahvilin aşırı pahalı veya zengin olduğuna inanıyorsa, hisse senedinde uzun pozisyon ve tahvilde kısa pozisyon alabilir.

ALTERNATİF YATIRIM ARSENALİNDE TEK ARAÇ

Arbitraj, birçok biçimiyle düşük riskli getiri arayan yatırımcılar için etkili bir araç olabilir. Getiri genellikle küçük olduğundan, arbitrajın faydalarını gerçekleştirmek ve işlem ücretlerinin üstesinden gelmek için yeterli kar elde etmek için yüksek hacimler gerekir. Bu nedenle arbitraj, genellikle bireysel yatırımcıların kendileri için kaldırabileceği bir strateji değildir. Bununla birlikte, genellikle yüksek hacimlere sahip hedge fonları ve diğer kurumsal yatırımcılar tarafından kullanılır.

Etkili olsa da arbitraj, alternatif yatırımlar söz konusu olduğunda pek çok araçtan yalnızca biridir. Alternatif yatırımlarda bir kariyer düşünüyorsanız, müşterileriniz için kullanabileceğiniz tüm potansiyel stratejileri anlamanız önemlidir. Alternatif Yatırımlar gibi çevrimiçi bir kurs almak, başarılı olmak için ihtiyaç duyduğunuz bilgileri edinmenin mükemmel bir yoludur.

Kaynak : Popüler Ekonomi

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.