DOLAR
19,0399
EURO
20,5704
ALTIN
1.189,43
BIST
4.968,01
,

Binance Margin İşlemi Nasıl Yapılır?

Binance Margin İşlemi Nasıl Yapılır?
28.06.2022 12:08
0
A+
A-

Binance Margin İşlemi Nasıl Yapılır?

Binance Margin İşlemi Nasıl Yapılır? Binance magrin işlemi alım satımları gerçekleştirmek için üçüncü tarafın sağlamış olduğu varlıkları kullanmanın bir yoludur. Normal alım satım hesaplarıyla karşılaştırılacak olursa marjin hesapları, yatırımcıların daha fazla fon elde edebilmelerine fayda sağlar. Ve bu fonları pozisyonlarını desteklemek için de kullanabilmelerine olanak tanımaktadır. Binance margin işlemi kullanıcıların daha fazla anaparaya ulaşmasına da yardım etmektedir.

Temelde marjin alım satımları kişilerin başarılı işlemler sonucunda daha fazla kar elde edebilmelerini kolaylaştırmaktadır. Alım satım sonuçlarını genişletebilme kapasitesi fiyat dalgalanmalarının az olduğu piyasalarda özellikle de Forex piyasasında marjin alım satımları popüler hale getirmektedir. Marjin alım satımları hisse senedi, emtia, para piyasalarında da kullanılmaktadır.

Geleneksel piyasalarda borç alınmakta olan fonlar genellikle bir yatırım borsacısı tarafından sağlanmaktadır. Fakat kripto paraların işlemlerinde fonlar marjin fonlarına yönelik olarak piyasa talebine göre belirlenen miktarlarda faiz elde edecek olan diğer kullanıcılar tarafından sağlanır. Fazla yaygın olmasa da bazı kripto para borsaları da kullanıcılar için marjin fon sağlamaktadır.

Margin Nasıl Çalışır? 

Binance Margin İşlemi Nasıl Yapılır? Bir magrin ticareti başlatıldığı zaman, kişinin teklif değerinin belirli bir miktarını ortaya koyması gerekmektedir. Bu yatırım magrin olarak bilinmekte ve kaldıraç kavramıyla oldukça ilgilidir. Margin ticareti hesapları kaldıraçlı ticaret yaratmak için kullanılmaktadır. Bu da borç alınan fonların magrine oranını tanımlamaktadır. Margin ticareti hem uzun hem de kısa pozisyonlar açmak için kullanılmaktadır. Peki margin nasıl çalışır?

Uzun pozisyon varlığın fiyatının yükseleceği varsayımına dayanmaktayken kısa pozisyon ise bunun tam tersini ifade etmektedir. Uzun kaldıraçlı pozisyon açıldığında fiyat belirgin şekilde düştüğü zaman bu pozisyona magrin çağrısı yapılmaktadır. Margin çağrısı da en düşük margin ticareti koşullarını yerine getirebilmek için yapılmaktadır. Bu durumda yatırımcı daha fazla fon yatırmak durumundadır. Binance margin işlemi pozisyonlarında kaldıraç kullanımı mümkün olmaktadır.

Margin Avantajları Nelerdir?

Margin ticaretin en belirgin ve en önemli avantajı pozisyon değerinin daha yüksek olması nedeniyle büyük karlar elde edilmesini sağlamaktadır. Margin ticareti düşük miktarda anapara yatırımı yapılarak birkaç farklı pozisyon açılmasına da olanak sunmaktadır. Bu da yatırımın çeşitlendirilmesi için oldukça önemlidir. Bir margin hesabına sahip olmak kişilerin hesaplarına büyük miktarlarda para aktarmasına gerek kalmadan hızla pozisyon açabilmelerini kolaylaştırmaktadır.

Bu avantajların yanında karı artıran margin dezavantaj olarak zaman zaman zarara da neden olabilir. Margin avantajları nelerdir? Belirtildiğine göre olumsuz yanlarını da bilmek iyi olacaktır. Kayıpların, kişilerin ilk yatırımından yüksek olma ihtimali bulunmakta ve margin ticareti bu yüzden riskli işlemler arasına girmektedir. Alım satımda kullanılmakta olan kaldıraç miktarına bağlı olarak piyasa  fiyatındaki küçük bir düşüş de büyük zararlara neden olabilir.

Kripto Piyasalarında Margin Alım Satım Nasıl Olur?

Binance Margin İşlemi Nasıl Yapılır? Margin alım satımlar standart alım satımlara göre daha riskli olmaktadır. Fakat kripto paralarda kullanıldığı zaman risk daha da artar. Bu açıdan Kriptoda margin alım satım nasıl olur? Bilmekte fayda var. Bu piyasalarda fiyat oynaklığı nedeniyle kripto para margin alım satım yapanların daha dikkatli olması gerekir. Grafikleri analiz etmek, trendleri belirlemek, giriş çıkış noktalarını belirlemek riskleri tamamen ortadan kaldırmasa da daha temkinli işlemler yapmaya yardımcı olur.

Kripto para alım satımlarında kaldıraç kullanmadan önce teknik analizler hakkında derin bilgiler alınmalıdır. Detaylı bilgi ve işlem yeterliliğinden sonra Binance margin işlemi gerçekleştirilebilir. Ancak bu tamamen riskin giderilmiş olduğuna işaret etmemektedir. Bu yüzden bilgiler eşliğinde deneyimli olmakta da kazanç elde edebilmek için yarar sağlayacaktır.