DOLAR
19,1073
EURO
20,7158
ALTIN
1.209,52
BIST
4.832,08
,

Hangi Kripto Para Alınmalı?

Hangi Kripto Para Alınmalı?
14.09.2022 22:33
0
A+
A-

Hangi Kripto Para Alınmalı?

Hangi kripto para alınmalı? Sorusu günümüzde kripto paranın popüler olmasından sonra herkes tarafından merak edilmeye başlanmıştır. Burada öncelikli olarak kriptro paranın ne olduğunun bilinmesinde fayda olacaktır. Tamamen sanal olan kripto para, şifrelenmiş ve takas işlemleri için kullanılabilen bir para birimidir. Ancak geleceğin para birimi olarak kabul eden oldukça kalabalık bir kesimde vardır. İlk kripto para ise 2008 yılında piyasaya sürülen Bitcoin’dir. Günümüzde hala en etkili ve en büyük hacme sahip kripto para Bitcoin’dir. Bitcoin, hükümet tarafından basılan paraya alternatif olarak kullanılabilen bir sanal para birimidir. Ayrıca Bitcoin gibi kripto paraların merkezleri yoktur. Bu da hiçbir kurum tarafından yönetilmediği anlamına gelmektedir.

Kripto paraya yatırım yapmadan önce riske karşı aşırı bir toleransınızın olması gerekmektedir. Bunun nedeni kripto paraların aşırı oynaklığa maruz kalmasıdır. Risk toleransı düşük olan yatırımcılar için en güvenilir kripto para sayılabilecek Bitcoin’e yatırım yapması mantıklı olacaktır. Burada Bitcoin’nin güven kelimesini tam olarak karşıladığını söylemek imkansızdır. Ancak kripto paralar içerisinde bu kelimeyi biraz daha fazla hak etmektedir. Yatırımcının aklında en sağlam coin hangisi? Sorusu dolaşırken bu soruya verilebilecek en net yanıtta bu şekilde olacaktır.

Kripto Para Piyasası

Kripto para piyasası, bu piyasa içerisindeki kripto paraların adlarını, takip edilmesini, alınıp satılmasını, anlık olarak yükselişlerini ve kripto para çeşitlerinden oluşmaktadır. Sanal para birimi olan kripto paraların bu ortamdaki maddi değeri ve paranın alım-satım işlemleri ise kripto para borsasını oluşturmaktadır. Kripto paraların tanımı ve ürün hakkındaki bütün bilgiler de kripto para piyasasını oluştururken piyasada yapılan tüm işlemler piyasanın değerini belirlemektedir. Sanal bir dünya olduğu için burada işlem yapmak için sanal cüzdanlar oluşturulmalıdır. Sanal olarak cüzdan oluşturma kripto para piyasasına adım atmak için gerekli ilk adım olarak düşünülebilir.

Kripto para piyasasına girmeden önce para birimini iyice araştırmak faydalı olacaktır. Detaylı bir araştırma yaparak bu piyasaya girmek başarılı olmak adına önemlidir. Hiç bilinmediği taktirde bu piyasada başarı yakalama oranı oldukça düşüktür.

Kripto Para Nasıl Değerlendirilir?

Kripto paranın nasıl değerlendirileceği bu piyasa için merak edilen konuların başında gelmektedir. Günümüze bakıldığı zaman bu sanal paraların oldukça popüler olduğu görülmektedir. Bitcoin gibi sanal paraların doğru bir şekilde değerlendirilmesi yatırım açısından önemlidir. Fiziksel bir para birimi olmadığı için elde tutulmazlar. Buna rağmen dünya genelinde oldukça rahat bir şekilde kullanılmaktadır. Kripto para piyasasında önemli olan doğru ve istikrarlı yatırım yaparak daha fazla faiz getirisi elde etmektir.

Piyasada arz artarsa ürün bollaşacağı için ürünün fiyatı düşecektir. Yeni bir kripto para çok fazla alınırsa talep arzı karşılayamaz hale gelir ve fiyat düşer. Aksi taktirde arz talebi karşılayamaz ise sanal paranın fiyatı yükselir. Günümüz şartlarına bakıldığı zaman kripto para serbest piyasa şartlarında kullanılmaktadır. Kripto para kullanan büyük yatırımcılar yüksek faiz getirisi elde edebilmektedir.