DOLAR
19,1124
EURO
20,7143
ALTIN
1.207,42
BIST
4.923,40
,

Tercih Edilen Coinler – En Çok Yatırım Yapılan Altcoinler

Tercih Edilen Coinler – En Çok Yatırım Yapılan Altcoinler
04.08.2022 20:41
0
A+
A-

En Çok Tercih Edilen Coinler Hangileridir?

En çok tercih edilen coinler hangileridir sorusunun yanıtı araştırılırken, konuya coinlerin ne olduğu bilgisini vererek başlamak daha sağlıklı olacaktır. Coin kripto para olarak da tabir edilen takas olarak kullanılabilen, şifrelenmiş, tümüyle dijital sanal paralara verilen isimdir. Pek çok uzman coinleri geleceğin para birimi olarak tabir etmektedir. Sıradan insanlardan devlet başkanlarına varıncaya dek her kesimden alıcısı bulunan coin dev şirketlerin de gündeminde olan bir eylem olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu sanal para birimlerinin bilinmeyen yönleri oldukça fazladır.  Takas eylemlerini güvenli ve doğru bir şekilde gerçekleştirmek adına, bilinen bir karşılığı olmayan kriptografi kullanılır. Bu işlemlerin hiçbir fiziki karşılığı yoktur. Coinleri, aslında bir tür banka verilerine benzetmek mümkündür. Çünkü banka hesaplarından yollanan paralar da aslında sadece işlemler üzerinde değişiklik meydana getirir. Banka işlemlerinde yapılan havale ve harcama işlemleri de bir tür sanal paradır. Coinler de bu türden bir harcama yöntemine sahip bir işlem dizisidir. Ancak kripto para ismi altında ki coinler merkezileşmiş bir sistem ve hükümet güvencesine sahip olmadıkları için insanların kafasında soru işaretleri bırakabilmektedir.

En çok tercih edilen coinler hangileridir sorusunun cevabı şu şekilde verilebilir. En popüler ve ilk coin özelliği gösteren Bitcoin şüphesiz en çok tercih edilen coin türüdür. Bitcoin’i takip eden ethereum coindir. Bu iki ana coini, alt coin olarak tabir eden coinler izlemektedir. Şimdi sırası ile en çok tercih edilen coinleri yazımızda ele alacağız.

Bitcoin

Bitcoin 2008 yılında yaşanılan bir krizin ardından Satoshi Nakamato olarak bilinen bir kişi veya kişilerce teknik yazılımlar sayesinde elektronik ortamlarda yayınlanmıştır. Bilinen ilk merkezileştirilmiş ve başarılı, dış müdahalelere karşı korunaklı olacak şekilde kripto para türü olarak ortaya çıkmıştır. 2009 senesinde halka açık olarak kullanılmaya başlandı. Birinci nesil blockchain olarak adlandırılan ilk başarılı coindir. Değişik olan sistemi sayesinde çok kısa bir süre içerisinde günümüz finansal düzeninde her türlü krizden etkilenmeyecek şekilde aşırı büyük bir yükseliş elde etmiştir. Bitcoin ağlarında gerçekleştirilen işlemler takip edilebilir. Ancak bu işlemlerin kimler tarafından gerçekleştirdiğini bulmak olanaksızdır. Bitcoin Blockchain ağlarında gerçekleştirilen işlemler, bu sistemin yapısından dolayı geri alınamayan ve iptal işlemi gerçekleştirilemeyen işlemleridir.

Herhangi bir otorite tarafından kontrol ya da düzenlemeye tabi tutulmadığından dolayı bu coinin değeri sıfırdan yüzbinlerce dolara kadar hızla yükselmiş ve yatırımcılarını milyoner statüsüne koymuştur. Bitcoin’in ardından piyasaya binlerce coin sürülmüştür. Bu coinlere alt coin ya da alternatif coin ismi verilmektedir. Alt coinlerin ortaya çıkması ile birlikte bir rekabet piyasası oluşmuş ve bu ağ bir piyasa değeri kazanmış olarak karşımıza çıkmıştır. Bitcoin ağında üretimi gerçekleştirilebilecek en fazla bitcoin sayısı 21 milyon tanedir. Bitcoin bir adresten başka bir adrese ya da uçtan uca transfer edilebilme imkânı sunan bir teknoloji ile işlem görmektedir.

Bitcoin Avantajları

Bitcoin avantajları arasında risklerine oranla getirisinin yüksek olması ilk sırada gelmektedir. Çökme enflasyon gibi olaylardan etkilenme ihtimali çok düşüktür. Basit temin edilebilme imkânı, güvenilir olması ve izi sürülemeyen bir ağda gerçekleştirilmesi yatırımcısına sağladığı en temel avantajlar arasındadır.  Ağda gerçekleştirilen para transferleri, bilindik yöntemlere oranla daha ucuz, daha güvenlikli ve çok daha hızlı bir şekilde gerçekleştirilebilmektedir. Milyonlarca dolar değerinde olan bitcoinleriniz ile uygulamada ki cüzdan özelliği sayesinde hemen erişebilme ve işlem gerçekleştirme imkanına sahip olabilirsiniz. İnternet erişiminin olduğu her yerden bu işlemlerinizi gerçekleştirmeniz mümkündür. Bitcoin miktarınızın, bunlar üzerinde yaptığınız işlemlerin ve karşılığı olan para değerinin, hiçbir otorite tarafından izlenememesi kullanıcısına çok büyük avantajlar sağlamaktadır.

Ethereum

Ethereum bitcoinden sonra ortaya çıkmış, blockchain teknolojisinin en iddialı olan projelerinden birisidir. Pek çok çeşit kullanım alanına sahip olan bir coin birimidir. Ethereum, Rus bir girişimci olan Vitalik Buter tarafından oluşturulmuş bir projedir. Merkezi hükümetlerin enflasyon ve krizlerinden etkilenen para birimlerine karşı alternatif bir yatırım aracı olarak piyasaya sürülmüş bir kripto para ağıdır.  Bitcoin dijital platform altını olacak şekilde hizmet vermeyi amaçlarken, ethereum bu alandan farklı bir yaklaşım sergileyerek, yatırımcıların hareketlerini yöneten pek çok çeşit özel program ve varlık oluşturabilme amacındadır.

En basit tanımıyla ethereum blockchain’da onaylanan işlemler ile daha gerçekleştirilmemiş, gerçekleştirilme potansiyeline sahip işlemleri izler. Bu da benzerlerinde farklı bir vizyona sahip bir coin olduğunu kanıtlar niteliklere sahip olduğunu göstermektedir. Ethereum ağında, çok adıma sahip işlem sirkülasyonuna verilen isim, akıllı sözleşmelerdir. Pek çok akıllı sözleşmenin bir arada gerçekleştirildiği uygulamalara ise DAPPS adı verilmektedir. Günümüzde bu projelerin gelecekte çok büyük yazılımlar ile değer kazanacaklarına dair kuvvetli bir inanç vardır. Yatırımcısının yüzünü kurulduğu günden itibaren güldürmüş ve milyoner statüsüne getirmiştir. Piyasada ki en güvenlikli ve en çok tercih edilen coinler arasında ki yerini almıştır.

Dogecoin

Dogecoin Bitcoin’e alternatif bir coin olarak piyasaya sürülmüş bir coin çeşididir. Adını bir köpekten alan bu coin eğlenceli bir alternatif olarak yatırımcılarının karşısına çıkmıştır. Bu coin açık kaynaklara sahip bir kripto para birimidir. Diğer kripto para birimleri gibi bu coin de alınıp satılma özelliğine sahip bir yatırım aracı olarak kullanılabilmektedir. Ünlü ceo Ellon Musk tarafından desteklenmesi, yatırımcıları bu coin’e yönlendirmiştir. Bu durum bu coin’i çok kısa sürede büyük bir değere ve hacme ulaştırdı. Yatırımcısına çok kısa sürede milyon dolarlar kazandırarak en çok tercih edilen alt coinler arasına girdi.