DOLAR
19,0384
EURO
20,5492
ALTIN
1.187,43
BIST
4.956,93
,

Borsada Günlük Al Sat Nasıl Yapılır?

Borsada Günlük Al Sat Nasıl Yapılır?
02.07.2022 23:43
0
A+
A-

Borsada Günlük Al Sat Nasıl Yapılır?

Borsada günlük al sat nasıl yapılır? Sorusu, borsalar üzerinden günlük al sat işlemi yaparak kazanç elde etmek isteyen kullanıcıların merak ettiği konulardan biridir. Borsada günlük alım ve satım işlemi yapılırken dikkat edilmesi gereken bazı hususlar vardır. Peki borsada günlük al sat nasıl yapılır? ve borsada günlük alım satım yapılırken nelere dikkat edilmesi gerekir? inceleyelim.

Günlük Al Sat İşlemi Nedir?

Alınan pay miktarının bir gün içerisinde, pay değerinin önce satın alınıp sonrasında satılması işlemidir. Borsada günlük al sat limiti bulunur. Bir kullanıcı beş günlük süre içinde üçten fazla alım ve satım işlemi yaptıysa, borsalardan doksan gün boyunca ceza yiyebilir. Ceza yediği takdirde, doksan gün boyunca işlem yapamaz. Bu nedenle beş borsa günü içerisinde çoğu zaman dördüncü kez günlük alım ve satım işleminin yapılması engellenir.

Günlük Alım ve Satım İşlemi Nasıl Yapılmalıdır?

Kullanıcılar borsada uzun, orta ya da kısa vadeli kazançlar elde etmeyi amaçlar. Günlük al sat işlemi de borsada yer alan ve sürekli değişim gösteren hisselerde alım ve satım işlemi yapılarak kâr elde etme işlemidir. Borsada günlük alım ve satım işlemi kolay görünen biri iş olsa da aslında oldukça risklidir ve çoğu zaman kaybettirir. İlk olarak ne kadar kazanmak istediğinize karar vermeli ve kesim noktasını belirlemelisiniz. Grafikleri okuyarak hareket etmelisiniz ve geçmiş maliyetlerinizin de analizini yapmalısınız. Hızlı hareket etmemeli ve panik olmaktan kaçınmalısınız.

Borsada Günlük Al Sat Yaparken Nelere Dikkat Edilmeli?

Günlük alım ve satım işleminin riskli bir iş olduğunu belirtmiştik. Bu nedenle kazanç elde etmek isterken elinizdekini de kaybetmemek için dikkat etmeniz gereken konular vardır. Borsada günlük alım ve satımda dikkat edilmesi gerekenler şu şekilde yer alır:

  • Gördüğünüz ilk hisseye yatırım yapmamalısınız. İlk olarak yatırım yapacağınız hisseden ne kadar kazanç elde edeceğinizi tahmini olarak belirlemelisiniz.
  • Yatırım yapmadan önce belirlediğiniz kazanç hedefine geldiğinizde daha fazlasını istememeli ve hedefiniz kadarını çekmelisiniz. Aksi takdirde kazandığınız miktarı da kaybedebilme ihtimaliniz vardır.
  • Kırılma noktalarını tespit etmeli ve zarar etmeye başladığınız anda geri çekilmelisiniz.
  • Mantıklı yatırımlar yapmalı ve bu konuda duyguya yer vermemelisiniz.
  • Piyasaya hakim olmalısınız ve grafikleri yorumlamayı öğrenmelisiniz.
  • Yatırıma başlamadan önce en fazla ne kadar kazanabilirsiniz ve en fazla ne kadar kaybedebilirsiniz bunu tahmini olarak belirlemelisiniz.
  • Borsada günlük al sat nasıl yapılır? İyice öğrenmeli ve deneyim elde etmelisiniz. Yapılan hatalarınızdan ders almalısınız ve hatalarınızı nasıl telafi edersiniz öğrenmelisiniz.

Borsada Nasıl Kazanç Elde Edilir?

Borsada kazanç elde edebilmek için uzun vadeli yatırımlar yapmalısınız. Kısa vadeli yatırımlarda risk daha fazladır ve daha çok para kaybedebilirsiniz. Günlük alım ve satım işlemi yapılacaksa dikkat edilmesi gereken her bir nokta iyi bir şekilde öğrenilmelidir. Somut verilerle hareket edilmelidir. Bilinçsiz bir şekilde yatırım yapmaktan kaçınılmalıdır. Çünkü bilinçsiz yatırım ardından kaybetmeyi de mutlaka getirecektir. Hırs yaparak hata yapmak yerine mantıklı olarak ilerlemeli ve nerede duracağınızı iyi bilmelisiniz. Disiplinli olmalısınız ve hedef koymayı bilmelisiniz.

Borsada Neden Kaybedilir?

Borsada bir taraf kazanırken bir taraf mutlaka kaybeder. Bu sebeple borsa işlerinde özellikle günlük al sat işinde kaybetmemek için oldukça dikkatli olmalısınız. Günde 30 adet hisse al sat yapılabilir. Bir kısmından kazanç elde edersiniz ancak hırs yapmanız halinde para kaybetmeniz kaçınılmazdır. Kredili ve kaldıraçlı işlemleri yapmayı biliyorsanız kaybedebilirsiniz. Borsada günlük al sat nasıl yapılır? Sorusundan bahsettik. Siz de dikkatli hareket ederek kazanç elde edebilirsiniz.