enflasyonemeklilikötvdöviz
DOLAR
13,7252
EURO
15,5406
ALTIN
782,17
BIST
1.880
Güncel Konular
Senet Karşılığı Kredi Kredi işlemlerini kolaylaştırmak ve çek/senet karşılığı kredi almak isteyenler için bankalar tarafından hızlı ve güvenilir hizmet sunuluyor. Kredi ihtiyacını karşılamak ve nakit para bulmak isteyenler öncelikle nasıl kredi çekecekleri konusunda araştırma yapmaktadır. Herhangi bir şekilde bankalardan kredi alamayan ve acil nakit ihtiyacını karşılayamayan tüketiciler, senet karşılığında kredi...
20.11.2021
Zoom’a nasıl yatırım yapılır? Zoom hisse; Son bir buçuk yılda ne yaptın? Pandemi nedeniyle hepimiz evde daha fazla zaman geçirdik ve hem sevdiklerimizle hem de iş arkadaşlarımızla iletişim kurmanın yeni yollarını bulmak zorunda kaldık. Ve birçoğumuz için Zoom ile tanıştık. Bu video konferans yazılımı pek çok kişinin hayatına girmiş ve günlük hayatımızda o...
12.11.2021
Evrensel rekabetin tarafları Evrensel rekabet ortamında söz konusu taraf sayısı, tüketici ve rekabet içerisindeki firmalar olmak üzere iki diyebiliriz. Taraflar arasındaki ikili ilişkiler; sadece karşılıklı çıkarlar olmaktan ziyade, bir iş planlaması olarak yerini almaktadır. Neden bir iş planlaması olarak değerlendirildiğine değinecek olursak şu şekilde açıklayabiliriz; Arz–talep dengesi gereğince mevcut talebi...
09.11.2021
Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yapmanız için 12 neden Türkiye’de Bitcoin ve kripto para birimleri giderek daha popüler hale gelse de birçok insan bunlara yatırım yapmak için bir nedenleri olup olmadığından emin değil. Bu yazıda, Bitcoin ve / veya diğer kripto para birimlerine yatırım yapmayı neden geciktirmemeniz gerektiğine dair...
09.11.2021

Token Nedir

Token Nedir
20.10.2021
0
A+
A-

Token Nedir

Token nedir? Token, bir kuruluş tarafından verilen bir değer birimi yaratmasıdır. Kavramı kripto endüstrisine nakledersek, bunun bir topluluk tarafından kabul edildiğini ve bir blok zincirinde de desteklendiği söylenebilir. Bir kuruluş, belirli bir iş modeli bağlamında bir token oluşturur, böylece kullanıcıların etkileşimini sağlayarak teşvik edebilir.

Fuarlarda ve festivallerde, yiyecek, içecek veya gezinti için kullanabilecek bir jeton karşılığında nakit alışverişi yapar. Benzer şekilde, bir grubun üyeliğini veya bir tür sahiplik kanıtı da gösterebilir. Kripto para birimlerinin yükselişiyle birlikte, token terimi yeni bir bağlamda yeni bir hayat buldu ve şu anda toplumu saran teknolojik devrimin bir parçası. Kripto alanında, bir token basitçe mevcut bir blok zincirinin üzerine kurulmuş bir kripto para birimidir.

Token ve kripto para birimi arasındaki benzerlikleri bazıları için kafa karışıklığı olabilir. Ancak bunlar birbirinin yerine kullanıldıkları için burada da onları neyin farklılaştırdığını hızlı bir şekilde belirlemek önemlidir. Bir kripto para birimi bağımsız olarak çalışır ve kendi platformunu kullanırken, bir token, mevcut bir blok zincirinin üzerine inşa edilmiş bir kripto para birimidir. Örneğin, Bitcoin bağımsız bir kripto para birimiyken, 0x Ethereum tabanlı bir simgedir.

Tokenin Kullanım Alanları

Token başka bir kripto para birimi blok zincirinde çalışabilen kripto varlıkları olarak da tanımlanabilir. İlk önce Ethereum gelmek üzere olağan bir blok zincirinde çalışır ya da bu zincirden fayda sağlar. Bu türdeki tokenler, merkezi olmayan kullanımların faiz oranlarını otomatikleştirmekten sanal gayrimenkul satışına kadar çok sayıda işlevi yerine getirmesini sağlar. Ancak diğer herhangi bir kripto para birimi gibi saklanabilir veya alınıp satılabilirler.

Tokenin Çeşitleri Nelerdir

Bir çok özellik ve işlevselliğe sahip farklı token çeşitleri vardır. 3 ana ve önemli token bunlardır:

Fayda tokeni

Bir fayda tokenini tanımlamanın en kolay yolu, temelde bir proje tarafından desteklenen bir token olmasıdır. Kullanıcılar yardımcı program tokenleri satın aldıklarında, genellikle karşılığında belirli bir fayda elde etmek isterler. Bu bir kâr veya hizmet olabilir. Maksimum fayda tokeni kullanılabilirliği üzerinde bir üst sınır bulunduğundan, arz/talep denklemi nedeniyle değerleri genellikle artar. Bir varlığa olan talep ne kadar yüksek olursa, arz o kadar küçük olur. Sonuç olarak, token fiyatı yükselir.

Fayda tokenleri, karakteristik özellikleri nedeniyle yatırım araçları olarak kabul edildiği unutulmamalı. Yine de birçok yatırımcı, söz konusu projenin sağlamayı amaçladığı mal ve hizmetlere yönelik artan talep nedeniyle fiyatlarının artacağını umarak fayda tokenleri satın almaya karar veriyor. Bununla birlikte, fayda token çeşidindeki fiyat artışı spekülatif bir yapıya sahiptir ve güvenilir değildir.

Güvenli token

Bir güvenlik tokeni, şirketteki sahiplik pozisyonu, tahviller ve diğer mülkiyet hakları gibi geleneksel güvenliğin dijital bir biçimidir. Kısacası, güvenlik tokenleri temel olarak token bir biçimde menkul kıymetlerdir. Yasal ve uyumluluk açısından, fayda ve güvenlik tokenleri arasındaki kritik fark şudur: Güvenlik tokenleri, hükümetler ve kuruluşlar tarafından çok daha yoğun bir şekilde düzenlenir. Çünkü kanun ışığında tıpkı diğer menkul kıymetler gibi işlev görürler. Bir Güvenlik Simgesi Teklifi yürütmek, geçici ve güvenilmez bir fayda tokenleri sunan İlk Para Tekliflerinin aksine, bir blok zinciri şirketine yatırım yapmanın giderek daha popüler bir yoludur.

Hisse Tokeni

Hisse tokeni, güvenlik tokeni ile yakından ilişkili çok özel bir token türüdür. Bunlar geleneksel bir stok varlığı olarak işlev görür. Bazı üçüncü taraf varlıklarının veya şirketlerinin sahipliğini temsil ederler. Ayrıca değeri, o mülkün başarısı veya başarısızlığı ile ilişkilidir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.