enflasyonemeklilikötvdöviz
DOLAR
13,7253
EURO
15,5558
ALTIN
787,14
BIST
1.910
Güncel Konular
Senet Karşılığı Kredi Kredi işlemlerini kolaylaştırmak ve çek/senet karşılığı kredi almak isteyenler için bankalar tarafından hızlı ve güvenilir hizmet sunuluyor. Kredi ihtiyacını karşılamak ve nakit para bulmak isteyenler öncelikle nasıl kredi çekecekleri konusunda araştırma yapmaktadır. Herhangi bir şekilde bankalardan kredi alamayan ve acil nakit ihtiyacını karşılayamayan tüketiciler, senet karşılığında kredi...
20.11.2021
Zoom’a nasıl yatırım yapılır? Zoom hisse; Son bir buçuk yılda ne yaptın? Pandemi nedeniyle hepimiz evde daha fazla zaman geçirdik ve hem sevdiklerimizle hem de iş arkadaşlarımızla iletişim kurmanın yeni yollarını bulmak zorunda kaldık. Ve birçoğumuz için Zoom ile tanıştık. Bu video konferans yazılımı pek çok kişinin hayatına girmiş ve günlük hayatımızda o...
12.11.2021
Evrensel rekabetin tarafları Evrensel rekabet ortamında söz konusu taraf sayısı, tüketici ve rekabet içerisindeki firmalar olmak üzere iki diyebiliriz. Taraflar arasındaki ikili ilişkiler; sadece karşılıklı çıkarlar olmaktan ziyade, bir iş planlaması olarak yerini almaktadır. Neden bir iş planlaması olarak değerlendirildiğine değinecek olursak şu şekilde açıklayabiliriz; Arz–talep dengesi gereğince mevcut talebi...
09.11.2021
Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yapmanız için 12 neden Türkiye’de Bitcoin ve kripto para birimleri giderek daha popüler hale gelse de birçok insan bunlara yatırım yapmak için bir nedenleri olup olmadığından emin değil. Bu yazıda, Bitcoin ve / veya diğer kripto para birimlerine yatırım yapmayı neden geciktirmemeniz gerektiğine dair...
09.11.2021

Zoom’a nasıl yatırım yapılır?

Zoom’a nasıl yatırım yapılır?
12.11.2021
0
A+
A-

Zoom’a nasıl yatırım yapılır?

Zoom hisse; Son bir buçuk yılda ne yaptın? Pandemi nedeniyle hepimiz evde daha fazla zaman geçirdik ve hem sevdiklerimizle hem de iş arkadaşlarımızla iletişim kurmanın yeni yollarını bulmak zorunda kaldık. Ve birçoğumuz için Zoom ile tanıştık. Bu video konferans yazılımı pek çok kişinin hayatına girmiş ve günlük hayatımızda o kadar önemli hale gelmiştir ki “zoom” fiili ağzımızda yaygınlaşmıştır.

Ancak bu, Zoom’a yatırım yapmaya değer olduğu anlamına mı geliyor?

Zoom’un hisse fiyatı nasıl gelişiyor?

Zoom Video Communication (şirketin tam adı) 2011 yılında kuruldu ve 18 Nisan 2019’da halka açıldı.

Şirkete halka açıldığında, pandemi vurmadan çok önce yatırım yapmış olsaydınız, gerçekten iyi bir anlaşma yapmış olurdunuz. İki yıldan biraz daha uzun bir süre önce Zoom’a yatırılan 1.000 Euro, şimdi yaklaşık 6.250 Euro değerinde olacaktı. Karşılaştırma yapmak gerekirse, aynı dönemde Amerikan teknoloji şirketlerinin kıyaslama endeksine yatırılan aynı miktar, Nasdaq sizi 1.800 avroya yaklaştıracaktı.

Bir hisse senedinin yeni teknolojiler sektöründeki Amerikan şirketleri için ortalamadan daha iyi davranma eğilimi, Zoom’un fiyatının tamamı için %10’a karşı yaklaşık %20 oranında artması nedeniyle, son üç ayda da doğrulandı. 

Zoom nasıl para kazanıyor?

Zoom hisse; Şirket halka açıldığından beri Zoom’un hisse fiyatı önemli ölçüde arttı, peki ya finansal sağlığı? Biraz daha fazla bilgi edinmek için, hadi bir göz atalım kar raporu Amerikan toplumunun.

Belgeye bakıldığında göze çarpan ilk şey, tahmin edebileceğiniz gibi Silikon Vadisi firmasının pandeminin en büyük kazananlarından biri olduğudur. 2021’in ilk çeyreğinde şirket, bir önceki yılın aynı döneminde kazanılan 328 milyon dolara kıyasla neredeyse üç katına çıkarak 956 milyon dolar gelir elde etti.

Ancak, Zoom’un alt satırına (giderler ve vergilerden sonraki kârı) bakarsak, şirketin durumunun evrimi daha da muhteşem. İkincisi, 2020’nin ilk çeyreğinde 27 milyon dolardan 2021’in ilk çeyreğinde 8’den fazla artışla 227 milyona yükseldi. 

Ayrıca, şirketin kullanıcı sayısının evrimine bakarsak, işler oldukça iyi gidiyor. Aralık 2019’da pandemiden önce şirketin günlük 10 milyon kullanıcısı vardı. Zoom’un Nisan 2021’de günlük 300 milyon kullanıcısı olduğu için bu sayı o zamandan bu yana önemli ölçüde arttı, 30 kat artış.

Rekabet ve sınırlar

Yani Zoom için tüm ışıklar yeşil mi olacak? Bununla birlikte, pandeminin yavaşlaması ve birçok Batı ülkesinde aşılamanın ilerlemesi ile San José firması yeni zorluklarla yüzleşmek zorunda kalacak. Uzaktan çalışma olağan hale gelse bile, önümüzdeki aylarda giderek daha fazla insanın ofislere dönmesi bekleniyor ve Zoom aramaları giderek daha nadir hale gelecek. Aynı şey, bir süredir aile ve arkadaşlarla iletişim kurmanın tek yolu olan ünlü Zoom aperatifleri için de geçerli. Kaliforniyalı şirket bu nedenle önümüzdeki aylarda modelinin dünya çapında yavaş yavaş normale dönüşe dayanabileceğini kanıtlamak zorunda kalacak. ‍

Zoom için başka bir zorluk: firmanın karşı karşıya olduğu rekabet. Ve şu anki ana rakipleri teknolojik sektörlerdeki ağır toplardır. Google ve Microsoft ayrıca, birçok şirkette, çalışanlarının giderek daha fazla uzaktan çalışmasına izin veren kültür değişikliğinden yararlanmaya çalışıyor. GAFAM’ın iki üyesi, video konferans hizmetleri Google Meet ve Microsoft Teams için yeni özellikler geliştirdi ve bunları dünya çapındaki şirketlere empoze etmek için her şeyi yapıyor. Ana güçleri, bu hizmetlerin çevrimiçi ofis hizmetlerine entegrasyonunun yanı sıra, yıllardır yeni teknoloji pazarına hakim olan Google ve Microsoft’un grev gücüdür.

Bu, Zoom’a yatırım yapmamanız gerektiği anlamına mı geliyor? Şart değil. Analistler, hisse senedi fiyatının şu anda düşük değerde olduğunu ve %50’sinin “Al” notu verdiğini, %46’sının ise şirkete bakım notu verdiğini söylüyor. Yanlış olabileceklerini, ancak bunun tüm görüşlerinin ortalamasını temsil ettiğini unutmayın.

Sonuçta Zoom’a yatırım yapmak, şirketin karantina sonrası dünyaya uyum sağlamayı başaracağına ve aynı zamanda haberlerden yararlanmayı amaçlayan internet devlerinin rekabetine direnmeyi başaracağına dair bahse girmek anlamına geliyor.

Zoom hisse

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.